Masna koža nastaje zbog genetike, hormonalnih promjena i/ili neravnoteže, lijekova ili stresa. Uz pravilnu i pravovremenu njegu masna koža lica može se držati pod kontrolom. Iako ćete pri samoj pomisli na masnoću, pa tako i onu koju proizvod koža, reagirati negativno – masnoća koju proizvodi organizam zapravo pozitivno djeluje na izgled kože lica – sebum čini kožu mekom i sprječava isušivanje kože.

Znači, sebum nije sam po sebi loš. Problem nastaje kada žlijezde lojnice proizvode prekomjernu količinu masnoće zbog čega dolazi do svih problema koje masna koža na licu, bradi, ponekad i leđima može izazvati. Postoji jedna zanimljiva stvar u vezi masne kože – masna koža manje je sklona nastajanju bora. Mnogi pogrešno misle da masnoj koži nije potrebna hidratacija – no to nije istina - hidratacija je potrebna svakom tipu kože.

Glavna karakteristika masne kože je pojačana proizvodnja loja, proširene pore koje su često začepljene miteserima. Masna koža sklona je komedonima (crnim i bijelim miteserima) i različitim vrstama akni. Pojačana proizvodnja loja posebno je jaka u mladim godinama, no s godinama se općenito smanjuje. Zbog svega toga masnu kožu karakterizira mastan sjaj, posebno u T – zoni odnosno području čela, nosa i brade. Masna koža lica gruba je na dodir, ima mastan sjaj, slabo je prokrvljena.

Kako prepoznati masnu kožu?

Možda ni sami niste sigurni je li Vaša koža masna koža? To vrlo jednostavno možete utvrditi prema nekim od sljedećih simptoma, a to su:

Karakteristike masne kože su da je koža loše prokrvljena, debela, dijelovi kože su sjajni (najčešće čelo, nos i brada), a na koži lica vidljive su proširene pore i miteseri. Masna koža često se javlja u pubertetu zbog pojačane hormonalne aktivnosti i/ili disbalansa, a isti razlog može biti I za pojavu problema masne kože u menopauzi. Jednako tako pojava masne kože u zrelijim godinama može biti uvjetovana poremećajima hormona štitnjače i hipofize.

Kako njegovati masnu kožu?

Zadatak je preparata za njegu masne kože čišćenje, umirenje i smanjenje količine loja na površini kože adstringentnim, hidrirajućim i umirujućim preparatima. Za njegu masne kože najbolji su tonici (lavanda) i adstringentni gelovi za umivanje (hamamelis), te hidratantne kreme koje sadrže bakteriostatike (čajevac, mliječni fermenti), a u terapijske preparate se stavlja salicilna kiselina i sl.

U njezi masne kože od posebne je važnosti redovito čišćenje lica. Imate li masnu kožu, nikako ne propustite dan započeti čišćenjem lica, a ta rutina neka bude obavezna i na kraju dana. Osim skidanja šminke, čišćenje će ukloniti i višak sebuma, odumrle stanice i prljavštinu. Imate li masnu kožu izbjegavajte čišćenje lica sapunom – sapun isušuje kožu pa time potiče dodatno izlučivanje sebuma što će pogoršati probleme koje sa sobom nosi masna koža lica.

Masnu kožu lica redovito umivajte Nikel Gelom za umivanje s hamamelisom. Ovaj ekološki proizvod dermatološki je prilagođen potrebama svih tipova kože. Temeljito čisti pore i uklanja suvišnu masnoću koja dovodi do nastajanja proširenih pora, akni, prištića i mitesera. Nakon umivanja, kako biste otklonili učinak tvrde vode zbog kojeg dolazi do isušivanja površinskog sloja kože, nanesite Tonik lavanda. Na tako pripremljeno lice nanesite Kremu s čajevcem koja smanjuje lučenje sebuma i pojavu prištića, a ne isušuje kožu.

Esencija čajevca ugrađena u ovu krenu ima dugotrajni protuupalni i antimikrobni učinak koji se u dodiru s kožom počinje polako otpuštati. Nije manje važno ni to da daje mat izgled koži lica, jer je sjaj lica jedna od stvari koja smeta sve osobe koje imaju masnu kožu lica. Osim što smanjuje lučenje sebuma i pojavu prištića, ova krema obnavlja epidermu, umiruje nadraženost i crvenilo, sužava pore i hidrira.

Ako su akne jake i gnojne, umjesto Kreme s čajevcem, koristite Probiotik kremu. Ona sadrži aktivni sastojak koji djeluju poput prirodnog antibiotika. Za noćnu njegu prije kreme nanesite nekoliko kapi Ulja noćurka. Nemojte se bojati da će ovo ulje dodatno „zamastiti“ Vašu kožu. Upravo suprotno! Hidrirat će kožu, a neće začepiti pore već će ih lagano otvoriti i potaknuti njihovo čišćenje od nakupina loja i odbačenih rožnatih stanica.

Što izbjegavati kod masne kože lica?

Masna hrana - Masna koža lica i masna hrana veliki su neprijatelji.

Proizvodi koji isušuju kožu - Ako Vam je koža lica masna pretjerano korištenje proizvoda koji isušuju kožu samo će pogoršati stanje.

Pretjerano pranje kože lica - Umivanje i pranje nekako su prirodni nagon kada želimo kožu dovesti u red. No, ako Vam je koža lica masna nikako ne perite lice više od dva puta dnevno.

Dekorativna kozmetika - Ako Vam je koža masna svakako posebnu pažnju obratite na količinu i vrstu dekorativne kozmetike koju koristite. Zamjena za uobičajene tekuće pudere neka bude mineralni puder koji obično dolazi u obliku praha. Prednost ove vrste pudera je što upija masnoću s površine kože. Ako uz masnu kožu imate i prištiće ili akne onda koristite korektor koji u svom sastavu sadrži i salicilnu kiselinu koja će pomoći isušivanju prištića.

Pomažu li prirodni lijekovi u njezi masne kože?

Stanje kože lica uvijek je povezano s prehranom, životnim stilom, stresom… Istraživanja su pokazala da određena vrsta prehrane pogoduje zdravlju kože, a neka je baš preporučljiva za masnu kožu. Općenito je dobro jesti što više voća i povrća, što manje soli, šećera i začina. Za masnu kožu od dodataka prehrani koristan je cink i ulje noćurka. Omega višestruko nezasićene masne kiseline nalaze se i u plavoj ribi, ribljem ulja, orašastim plodovima i lanenom sjemenu, te je preporučljivo u prehrani uvrstiti te namirnice.

Hamamelis - je ekstrakt biljke Hamamelis virginiana koja u sebi sadrži tanin. U njezi masne kože tanina je važan jer sužava pore i samim time koža se manje masti. Hamamelis na kožu djeluje umirujuće (smanjuje crvenilo), učvršćujuće, osvježavajuće.

Lavanda - Riječ lavanda dolazi od riječi lavare – prati. Njeguje kožu, izvanredno je djelotvorna kod alergija, nadraženosti, ekcema. Potiče obnavljanje tkiva. Omiljen za njegu masne kože je hidrolat cvjetova lavande koji umiruje kožu, lagano je hidratizira i upija višak sjaja. Posebno omiljen za njegu kože u ljetnim mjesecima za suzbijanje masnih tragova na koži.

Stolisnik, kadulja, metvica - Vrlo jednostavno ih je i lako nabaviti ili samostalno ubrati. Jednostavno možete sami pripremiti tonik za njegu masne kože s nekom od tih biljaka. Jednu jušnu žlicu biljke prelijte vrućom vodom i ostavite da odstoji tridesetak minuta. Nakon toga tekućinu ocijedite i pustite da se ohladi. Ovaj potpuno prirodan tonik idealan je za toniziranje lica. Držite ga u staklenoj posudi u hladnjaku, ne dulje od 2 dana.

Zaključak

Ponekad će pravilna kućna njega, uravnotežena prehrana biti dovoljna da riješi problem masne kože i da ga drži pod kontrolom, no u nekim slučajevima bit će potrebna pomoć dermatologa.

BUDIMO U KONTAKTU!

ZA POSEBNE PONUDE I POPUSTE


Zahvaljujemo se na Vašoj prijavi.