Glavni sastojci su eterično ulje i tanini.
Rabe se prvenstveno cvjetovi, zbog bogatog sadržaja lavandina ulja. U narodnoj medicini čaj (1-2 čajne žličice preliti šalicom vrele vode, nakon 5 minuta procjediti, zasladiti medom i piti mlako polaganim gutljajima) djeluje umirujuće, a preporuča se i kod nervoznog kucanja srca i migrene. Čajna mješavina lavande uz dodatak gospine trave, kod nesanice. Za istu svrhu vrlo je popularan (osobito u Švicarskoj i Francuskoj) jastuk od lavandinih cvjetova.
Upotreba eteričnog ulja lavande u mirisnoj svjetiljci, osvježit će prostor. U spavaćoj sobi će pomoći da utonete u san.
Aromatična kupka s lavandinim uljem opušta i blagotvorno djelovati na kožu i čitav organizam. Priređuje se od lavandinih cvjetova (100 g lavandinog cvijeta preliti sa 1 l vode, zakipiti, kuhati 10 minuta, ocjediti i dodati vodi za kupanje).
Kao losion ili tekućina za natapanje obloga liječi otekline, te mnoge bolesti kože i vlasišta.
Ovakva je kupka osobito dobra kod niskog tlaka, jer osvježava. Razdražene ljude takva kupka smiruje i opušta.
Lavandino ulje izvrstan je dodatak ulju za masažu.
Lavandino ulje ali i cvjetovi lavande odličan su repelent. Njime ćete zaštititi svoju garderobu od moljaca. Dodate li 5 kapi eteričnog ulja lavande (uz dodatk od 3 kapi eteričnog ulja limuna i 4 kapi eteričnog ulja bergamota) u 100 ml ulja jojobe, dobit ćete odlično sredstvo za njegu kože, ali i za zaštitu od ugriza komaraca i drugih insekata.
Stavite li nekoliko kapi lavandinog ulja u vodu za ispiranje, vaše će rublje dobiti opojan miris svježine i čistoće.
Opečete li se u kuhinji, opečeno mjesto namažite lavandinim uljem.
Budući da je snažan antiseptik, lavandino ulje upotrijebite umjesto alkohola. Djelovanje je isto, a ne peće. Potiče regeneraciju tkiva.
Kontraindukacije i nus pojave nisu poznate. Sadrže je i gotovi ljekoviti pripravci.