Ništa u tolikoj mjeri ne pridonosi dojmu umora, neispavanosti i starosti kao što su podočnjaci. Čak ako ste i najodmorniji i odličnog raspoloženja – kolutovi ispod očiju dodat će Vašem izgledu nekoliko godina.

Kod nekih osoba podočnjaci su stvar genetike ili nasljeđa, ponekad su znak neke bolesti, reakcija na neku hranu. Ono što je neizbježno i neminovno je proces starenja, a on uvelike utječe na podočnjake - starenjem koža oko očiju postaje sve tanja i gubi masno tkivo čime problem podočnjaka postaje još veći.

Podočnjaci se mogu pojaviti u bilo kojoj dobi i nemaju uvijek veze sa starenjem. Nije rijetka pojava podočnjaka kod djece.

Pojava podočnjaka može biti posljedica nekih vanjskih faktora kao što su:

  • iscrpljujući radni ritam
  • nedovoljno sna
  • nedostatan boravak na svježem zraku
  • predugi rad na računalu
  • predugi boravak u zatvorenim prostorima

Zašto postoje različite vrste podočnjaka?

Kao što uzroci nastanka podočnjaka nisu jednoznačni, tako ni svi podočnjaci ne izgledaju isto.

Tamni podočnjaci najčešće nastaju kao rezultat prijevremenog starenja kože, alergija, nedostatka sna, nedostatka pojedinih vitamina i minerala (npr. željeza, vitamina B12, vitamina K te antioksidansa poput vitamina A, C i E), pušenja, dehidracije ili pretjerano zadržavanje tekućine kod pojedinih oboljenja. Tamni podočnjaci mogu biti i nasljedni.

Crveni podočnjaci obično se javljaju kod osoba svijetlijeg tena, koje imaju tanju i prozirniju kožu. Zbog toga su vene oko očiju vidljivije. Ponekad neki šamponi, šminka, kapi za oči mogu uzrokovati nastanak crvenih podočnjaka.

Zašto nastaju podočnjaci? 

Starenje - metabolizam usporava što znači da hranjive tvari teže dolaze, a štetne tvari teže odlaze. Sve to dovodi do degenerativnih promjena, a podočnjaci su jedna od njih.

Nedostatak željeza ili anemija - javlja se zbog nedostatka crvenih krvnih stanica i može dovesti do osjećaja umora i slabosti, a podočnjaci su vidljiv znak toga stanja.

Alergije - oslobađaju kemikaliju histamin koja može raširiti krvne žile što dovodi do povećanog protoka krvi ispod očiju. Histamin također uzrokuje svrbež koji može uzrokovati oticanje, upalu i nakupljanje tekućine ispod očiju.

Sve to dovodi do pojave tamnih krugova i umornih očiju, a trljanje i grebanje samo pogoršavaju stvar. Postoje lijekovi antihistaminici koji pomažu, no nikako ih ne uzimajte na svoju ruku.

Neispavanost ili nedostatak sna – poznato je da je dovoljna količina kvalitetnog sna jedan od najboljih i najvećih prijatelja ljepote i svježeg izgleda kože. Jednako tako, njegov nedostatak odmah će se vidjeti na koži jer koža će izgledati blijedo, a podočnjaci će biti veći i vidljiviji. Ne zaboravite da je zdravim odraslim osobama potrebno sedam do devet sati sna.

Problemi sa štitnjačom - odražavaju se, između ostalog, na zdravlje i izgled kože. Nedovoljna proizvodnja hormona štitnjače utječe na zadržavanje vode u organizmu što se vidi i na kolutovima oko očiju.

Pušenje - nikako ne pogoduje zdravom i svježem izgledu kože. Osim toga, nikotin potiče poremećaje spavanja. Obično su podočnjaci uzrokovani pušenjem ili poremećajem spavanja crne boje.

Sunce - tamne će podočnjake učiniti još tamnijima. To je još jedan od razloga zbog kojih je izuzetno važno tijekom sunčanja zaštititi oči zaštitnom kremom, sunčanim naočalama, šeširom sa širokim obodom.

Slana hrana - može pogoršati natečenost ispod očiju. Da ste pretjerali sa slanom hranom, odnosno da morate smanjiti unos soli u organizam shvatit ćete ako je natečenost ispod posebno izražena ujutro, a tijekom dana se smanjuje. Pretjerano zadržavanje tekućine može biti uzrokovano konzumiranjem previše soli. Zato je važno da smanjite unos soli, povećate unos vode. Dobro je da spavate na povišenom položaju.

Pomažu li prirodni lijekovi protiv podočnjaka?

Iako je možda najpoznatiji lijek za smanjenje otečenosti i podočnjaka krastavac (dva hladna koluta narezanog krastavca stave se na oči i drže desetak minuta), postoje još neka jednostavna, lako primjenjiva i svima dostupna prirodna rješenja za smanjenje podočnjaka i otečenosti kože oko očiju.

Umivanje hladnom vodom svakako je prvi i najjednostavniji način. Jednako tako mogu pomoći i hladni oblozi ili kockice leda. Odličan prirodni lijek koji Vam je uvijek na dohvat ruke su i dvije vrećice čaja.

Crni i zeleni čaj osobito su pogodni za otekline jer sadrže tein, dok je kamilica odlična za smanjenje upale i crvenila, pa je kao takva odličan saveznik u borbi protiv crvenih podočnjaka. Kriške jabuke izvrsno su rješenje za natečene oči. Jabuke sadrže tanin, a on ima jaka protuupalna svojstva i smanjuje otečenost. Neki koriste i bjelanjke kao potpuno prirodni preparat za zatezanje kože.

Primjena je vrlo jednostavna – izmiksajte nekoliko bjelanjaka i smjesu nježno nanesite na područje oko očiju. Nakon toga koža će sigurno zablistati.

Podočnjake izazvane umorom možete ublažiti tako da navečer na oči stavite oblog gaze natopljen mlakim lipovim čajem. Obloge bi bilo dobro stavljati svakodnevno i držati ih na očima desetak minuta.

Umorni i natečeni kapci mogu se osvježiti ako se na njih stave komprese natopljene blagim čajem ružmarina. Obloge je najbolje stavljati navečer, prije spavanja.

Ako su Vam oči osjetljive, umorne, crvene ili suzne odmah nakon ustajanja i na večer, prije odlaska na spavanje, umivajte se oparkom biljke vidac. Oparak možete upotrijebiti i kao mlaki oblog.

Pomažu li kreme protiv podočnjaka?

Za njegu područja oko očiju, protiv otečenosti i podočnjaka koristite Nikel hidrirajući kompleks koji dubinski vlaži, vitaminski kompleks koji odgađa nastanak bora i ekstrakt divljeg kestena koji posvjetljuje podočnjake i djeluje protiv otečenih kapaka.

Krema oko očiju s kestenom i Nikelhidris krema oko očiju - utapkajte nježno malo kreme ujutro i navečer. Prije kreme nanesite dvije kapi Ulja oko očiju. Primjena ulja neposredno prije kreme višestruko će pojačati djelovanje kreme, dubinski navlažiti i nahraniti kožu, izgladiti bore i borice, te umiriti kožu.

Zaključak

Provođenje puno vremena za računalom za većinu ljudi je svakodnevica. Čak i da nemate problema niti s jednim od gore navedenih čimbenika nastanka podočnjaka, teško da ćete izbjeći rad na računalu i/ili drugim vrstama ekrana bez obzira kojim se poslom bavite.

Rad za računalom veliko je naprezanje očiju zbog čega dolazi do širenja krvnih žila koje posredno dovodi do umora očiju i pojave podočnjaka. Postoji jedan trik, zapravo svojevrsno pravilo 20/6/20 a ono kaže: umor očiju izazvan radom na računalu izbjeći ćete ako svakih dvadeset sekundi na šest sekundi skrenete pogled s računala i promatrate nešto što je udaljeno šest metara.

BUDIMO U KONTAKTU!

ZA POSEBNE PONUDE I POPUSTE


Zahvaljujemo se na Vašoj prijavi.