Suncokret Helianthus annuus

antioksidans, sjemenke su dobar izvor minerala i vitamina, naročito B kompleksa i A vitamina, trebalo bi ga redovito koristiti u prehrani

Iznutra

Izvana

obnavlja oštećenu epiderme, sprječava gubitak vlage, jača elastičnost kože

Suncokret ili sunčani cvijet, sunčanik, sunčanica ili latinski Helianthus annuus, najvjerojatnije potječe iz Meksika. Povezanost suncokreta sa Suncem je očigledna, dolazi iz izgleda i iz imena. Cvijet odrasle biljke je okrenut prema istoku, mjestu na kojem Sunce izlazi, dok se mladi suncokret u rastu okreće prama njemu tijekom cijelog dana.

Dan završava okrenuta prema zapadu, preko noći se resetira i opet okreće prema istoku. Dio je to njezinog vlastitog bioritma i to je samo jedna od činjenica koje fasciniraju kod suncokreta. Cvijet suncokreta zapravo je cvjetna glavica, odnosno skup cvjetova. Svaki cvijet je orijentiran prema onom do sebe, prema zlatnom kutu i to tvori obrazac spirala koje se međusobno presijecaju.

Savršenstvo prirode u suncokretu

U suncokretu se ogleda savršenstvo prirode. Sjemenke su tako savršeno raspoređene u glavici suncokreta da postoji i matematički model, koji opisuje taj savršeni raspored, kojim se dobiva maksimalan broj sjemenki na tako malom prostoru.

Broj spirala koje se okreću u lijevo i onih koje idu desno nije jednak, nego iznosi dva susjedna broja iz Fibonaccijevog niza.

Smatra se da je uzgoj suncokreta počeo prije otprilike pet tisuća godina u Srednjoj i Južnoj Americi, nakon čega se proširio i u Sjevernu Ameriku, iz koje je došao do Europe. Mnogi su drevni narodi, od Azteka do Inka, koristili izgled suncokreta kao simbol za Sunce koje su štovali kao božanstvo. Stoga je suncokret imao posebno mjesto u njihovoj kulturi te su ga, osim za prehranu, koristili i kao ljekovitu biljku.

Početkom 16. stoljeća španjolski kršćanski misionari donijeli su suncokret u Europu. U početku se suncokret koristio uglavnom kao ukrasna biljka, a masovni uzgoj počinje od 18 st., najprije u Rusiji i Njemačkoj. Danas se uzgaja u cijelom svijetu, najčešće za proizvodnju ulja ili kao stočna hrana. Zbog dubokog korijena i mogućnosti upijanja velike količine vode i različitih tvari iz tla suncokret se često koristi za isušivanje močvarnog tla, ali i za čišćenje tla od radioaktivnih tvari.

Ljekovitost svih dijelova biljke

Njegov je veliki žuti cvijet simbol kasnoga ljeta. Cvate od lipnja do kolovoza, sazrijeva cijelo ljeto, sve do jeseni. Beru se cvjetne latice i plodovi, a latice se suše ili namaču u alkoholu za tinkturu.

Da suncokret nije samo lijepa izgleda, nego ima i ljekovita svojstva, te da se svi njegovi dijelovi mogu u potpunosti iskoristiti, znali su to Indijanci koji su jeli sjemenke, lišće i korijen, te pili čaj od latica i nanosili suncokretovo ulje na kosu i tijelo.

Čaj od suhih latica suncokreta odlično je sredstvo za snižavanje temperature, a tinktura suncokreta rastvorena u vodi može se upotrijebiti za ispiranje usta prilikom upale grla, dušnika i krajnika.

Iz plodova se iscjeđuje ulje koje je jednako vrijedno kao i maslinovo. To je ulje, poput maslinova, primjereno i za masažu. Masažom otklanjamo umor iz bolnih udova, ali i mnoge bolesti iz organizma, povećavamo tjelesne snage sve do duboke starosti. Dodavanjem biljnih eteričnih ulja dobivamo prvorazredan prirodni lijek.

Koristi suncokretova ulja

Mnoge su koristi suncokretova ulja. Osim što ima puno minerala i vitamina, svaka komponenta ima jedinstvene sposobnosti, a njihov kombinirani učinak daje koži samo pozitivan rezultat. Nakon korištenja kozmetike koja sadrži suncokretovo ulje, obnavljat će se struktura kože na staničnoj razini, izglađivati bore na licu, poboljšat će se zaštitna funkcija kože i dotok krvi u njene stanice. Tako će ovaj proizvod pomoći suziti pore, postojeće lezije na epidermi će zacijeliti, suhoća i piling nestati, ten će postati bolji, a koža baršunasta i meka.

Stručnjaci tvrde da šaka sjemenki suncokreta dnevno pomaže u borbi protiv neplodnosti, a svekolika primjena suncokretova ulja poznata je i kod problema grčeva u nogama te se preporučuje masaža mišića nogu uljem dva do tri puta dnevno kako bi se grčevi smanjili te pri tome može ublažiti i reumatične bolove i bolove nastale zbog artritisa. Sjemenke suncokreta imaju veliku hranjivu vrijednost i od svih sjemenki najbogatije su uljem. Sjemenke suncokreta sadrže od 30 do 50 posto ulja, a bogate su bjelančevinama, ugljikohidratima, balastnim tvarima te vitaminima i mineralima. Sjemenke suncokreta sadrže više bjelančevina od drugih sjemenki te gotovo jednako bjelančevina kao odrezak mesa. Osim toga, sjemenke suncokreta imaju manje kalorija od lješnjaka, a već 25 grama sjemenki zadovoljava dnevne potrebe organizma za vitaminom E.

Suncokret obnavlja i pomlađuje kožu

Suncokret je cvijet s čudesnim i ljekovitim svojstvima. Latice suncokreta odavno se koriste protiv temperature i groznice te želučanih i crijevnih tegoba, a sjemenke protiv nervoze, glavobolje, bolesti dišnih organa, bolesti bubrega i mokraćnog mjehura te povećane prostate. Neki čak smatraju da šaka sjemenki suncokreta dnevno jača spolnu moć i pomaže protiv neplodnosti, a može pomoći i kod multiple skleroze.

ulje nezaobilazno je i u kozmetici. Hrani kožu, vraća joj prirodnu vlažnost, čini je mekom i odlično se slaže s ostalim sastojcima u prirodnoj kozmetici.

Takav prirodni lijek dobro čuva kožu, obnavlja je i pomlađuje. Zbog svoje lagane teksture, brzo se upija bez ostavljanja filma. Suncokretovo ulje dio je mnogih proizvoda koji se koriste za njegu lica. Sve njegove komponente imaju pozitivan učinak na kožu i nema ništa sporno u korištenju suncokretovog ulja za kozmetiku.

Ulje suncokreta je dobar antioksidans i koristi se kao sastavni dio koji daje konzistenciju u dekorativnoj kozmetici. Lagano je, ne leži na koži i nježno njeguje. Djeluje protuupalno i brzo se upija. Ulje suncokreta također se može koristiti za čišćenje kože, na primjer za čišćenje kože beba ili za odstranjivanje šminke. Osim toga izvanredno je pogodno za njegu kose i za lagane hidratantne kreme kod masne kože.

Suncokret djeluje kao antioksidans 

U današnje vrijeme suncokretovo ulje jedan je od najpopularnijih proizvoda, koji se najčešće koristi u kućnoj kozmetici, a često se koristi i kod pripreme raznih kozmetičkih proizvoda. Suncokretovo ulje pogodno je za sve tipove kože, nema nikakvih kontraindikacija ili nuspojava, a osim toga, pruža koži punu njegu, usmjerenu na prilično duboku prehranu, pomlađivanje i vlaženje stanica.

Iznutra, u organizmu, suncokret djeluje kao antioksidans. Sjemenke suncokreta su dobar izvor minerala i vitamina, naročito B kompleksa i A vitamina, a trebalo bi ga redovito koristiti u prehrani. Suncokret izvana najviše djeluje na koži. Obnavlja oštećenu kožu, sprječava gubitak vlage i jača elastičnost kože.

Zaključak

U NiKEL kozmetici Eliksir protiv bora prozvan Zlatnim Eliksirom samo je jedan od proizvoda sa suncokretom. Jedinstvena formula ovog biljnog koncentrata sa sinergijskim djelovanjem esencijalnih ulja smilja, mirte, slatke naranče i mandarine te hladno-prešanih biljnih ulja jojobe, pasiflore, djevičanske masline, nevena, gospine trave, suncokreta, slatkog badema i prirodnog vitamina E iz pšeničnih klica, savršen je spoj izvornih prirodnih sastojaka za izvanredan učinak i užitak.

NiKEL Zlatni Eliksir protiv bora obnavlja epidermu unutar nekoliko dana, sprječava gubitak vlage i izglađuje bore te pomlađuje. To je samo jedan od brojnih proizvoda u koje je ugrađen suncokret kao prirodni sastojak čiji je utjecaj na kožu izuzetno povoljan.

Ovaj sastojak sadrže sljedeći proizvodi

BUDIMO U KONTAKTU!

ZA POSEBNE PONUDE I POPUSTE


Zahvaljujemo se na Vašoj prijavi.