Ružmarin Rosmarinus officinalis

antiseptik, antireumatik, neurotonik, stimulans

Iznutra

Izvana

na kožu djeluje antibakterijski i protuupalno, time smanjuje nastanak akni i prištića, pospješuje prokrvljenost i jača cirkulaciju, djeluje sjajno kao anti-age njega. Koristan je kod tretiranja celulita, strija, bolova u mišićima, proširenih vena.

Ružmarin, lužmarin, rožmarin, rosmarin, rusmarin ili zimorad veliki je razgranati grm, jaka i ugodna mirisa. Ružmarin su monasi iz Sredozemlja prenijeli preko Alpa diljem Europe. Od starih Egipćana, Rimljana i Grka, pa sve do naših dana, ružmarin je posebno cijenjena biljka. Rimljani su ružmarin, kao svetu biljku, posvetili Afroditi božici ljepote i ljubavi. Grci su, pak, svoje bogove kitili “cvijetom Olimpa“, odnosno vijencima ružmarina, smatrajući ih dražima od zlata.

Morska rosa

Ime „rosmarinus“ prvi put spominje Dioskurid, a latinsko ime ružmarina dolazi od riječi „ros marinus“ što u prijevodu znači „morska rosa“. Jedna od poznatijih priča o ružmarinu dolazi iz Španjolske i govori o tome da su u početku plavi cvjetovi bili bijeli. Kada je Sveta obitelj pobjegla u Egipat, Djevica Marija morala se sakriti od nekih vojnika pa je prostrla svoj ogrtač preko grma ružmarina i kleknula iza njega. Kada su vojnici otišli ona je ustala i maknula svoj ogrtač, a cvjetovi su postali plavi, njoj u čast. Još jedna priča povezana s kršćanstvom kazuje da će ružmarin uvijek rasti točno trideset i tri godine, koliko je živio Krist, a onda će umrijeti.

Znak vjernosti

U elizabetansko doba, mladenci su nosili grančicu ružmarina kao znak vjernosti. Kitice ružmarina povezane šarenim trakama koje su imale zlatne rubove davale su se gostima na vjenčanju, kao simboli ljubavi i odanosti. Nevjestama su se pleli vijenci od ružmarina kao simbol ljubavi i braka. Ovaj se simbol zadržao do danas - u mnogim zemljama, uključujući i Hrvatsku, zadržan običaj kićenja uzvanika na vjenčanjima grančicom ružmarina. Ružmarin se palio u bolesničkim sobama da osvježi i pročisti zrak. Grančice su se vješale i u sudnicama.

Tijekom kuge ljudi su ga nosili oko vrata za mirisanje tijekom putovanja, a u viktorijansko se doba iz istog razloga nosio u šupljini štapova za pomoć pri hodanju. Drevne su kulture smatrale ovu biljku svetom. U vrijeme antičke Grčke, grančice ružmarina spaljivane su tijekom religioznih obreda. Gledajući simbolično značenje ružmarin se već tisućljećima smatra biljkom koja objedinjuje materijalno i duhovno, simbol je ljubavi, postojanja, radosti i vjernosti.

Jača pamćenje, želudac i kosu

Ružmarin je biljka toplijih krajeva, vrlo osjetljiva na mraz; stoga se u kontinentalnim krajevima uzgaja u loncima. Kao trajni razgranati zimzeleni grm naraste i do dva metra. Listovi su sjedeći, nasuprotni, čvrsti, kožasti i vrlo uski s gornje strane tamnozeleni, goli i sjajni, a s donje sivobijeli, dlakavi, savinuti prema dolje. Žlijezde s eteričnim uljem nalaze se na donjoj strani lista. Između listova, u pršljenima, razvijaju se cvjetovi ljubičasto modre boje. O ljekovitosti ružmarina u pučkoj medicini ima mnogo zapisa, a u narodu se još i danas može čuti da ružmarin „tjera znoj, mokraću i vjetrove, a jača pamćenje, želudac i kosu.“

U narodnoj se medicini koriste cvjetovi ružmarina, izdanci u cvatu, ali najčešće ipak listovi. Čaj ili vino od ružmarina koristilo se za liječenje duševne iscrpljenosti, loše probave, slabe prokrvljenosti, za čišćenje krvi i bljedoće, za liječenje slabog sluha i vida, te za poticanje izlučivanja mokraće.

Mast i tinktura za rane

Alkoholna otopina ružmarina služi kao sredstvo za masažu kod reumatizma mišića, živčanih bolova, glavobolje i duševne i tjelesne iznemoglosti. Ružmarin prokuhan u kozjem mlijeku koristio se kao lijek protiv tuberkuloze. Od ulja koje se dobiva destilacijom listova ili grančica, izrađuje se ružmarinova mast i tinktura za rane.

Među zdravstvenim benefitima uzimanja ružmarina nalaze se poboljšanje pamćenja i raspoloženja, smanjenje upalnih procesa u organizmu, otpuštanje boli, zaštita i jačanje imuniteta, poboljšanje cirkulacije, detoksikacija organizma, zaštita od bakterijskih infekcija, prevencija preuranjenog starenja i liječenje različitih kožnih problema.

Jača cirkulaciju i snižava krvni tlak 

Koristi se za jačanje cirkulacije i snižavanje krvnog tlaka, relaksaciju tijela i duha, bolesti želuca, liječenje gripe i prehlade, otklanjanje nadutosti i zatvora te za liječenje ženskih bolesti. Od listova ružmarina namočenih u vinu ili alkoholu dobivaju se prirodni preparati za masažu tijela, a izrađuju se i razni pripravci kao što su vino, liker, tinktura i masti.

Eterično ulje ružmarina koristi za regeneraciju moždanih funkcija, bolju koncentraciju i poticanje pozitivne, kreativne energije. Sadrži kalcij, eterična ulja, tanin, gorke tvari, limunsku kiselinu, pektin, smolu i ostale ljekovite sastojke.

Široka primjena eteričnog ulja ružmarina

Eterično ulje ružmarina ima širu primjenu u liječenju unutarnjih oboljenja kao i u vanjskoj uporabi, za inhalaciju, kupke, komprese i masaže. Za vanjsku uporabu ovo se ulje miješa s drugim uljima. Eterično ulje ružmarina nije za unutarnju primjenu jer nadražuje želudac, crijeva i bubrege. Kao i mnoga druga esencijalna ulja, ružmarinovo ulje ima antibakterijska i antigljivična svojstva. Ako se utrlja u zahvaćene zglobove pomaže slaboj cirkulaciji. Osim toga, ulje ružmarina odličan je lijek protiv glavobolje, posebno ako se umasira izravno na glavu.

Kupke s ružmarinom ili eteričnim uljem ružmarina, daju odlične rezultate, pa se preporučuju reumatičnim bolesnicima, osobama koje boluju od depresije te za liječenje bubrežnih i kožnih oboljenja.

li pripremiti kupku od ružmarina 50 g listova ružmarina zagrijavajte s litrom vode dok ne zakipi, zatim ostavite da odstoji pola sata i potom ocijedite. Tu tekućinu izlijte u vodu za kupanje.

Oprez kod upotrebe

Čaj od ružmarina odličan je za ispiranje usta te kao antiseptična voda za grgljanje. Ako se pije u malim količinama, smanjuje nadutost i stimulira glatke mišiće probavnog trakta i žučni mjehur te povećava protok žuči. Čaj jednostavno pripremite tako da žličicu nasjeckanog lišća prelijete kipućom vodom, pokrijete te ostavite stajati pet minuta.

Kod ružmarina treba pripaziti na to da se ulje nipošto ne koristi za unutarnju upotrebu. Iznimno velike doze listova su otrovne, a s korištenjem ulja od ružmarina, prije svega bi trebale biti oprezne trudnice i dojilje. Jednako tako, ružmarin ne smiju koristiti djeca kao ni osobe koje imaju neki od poremećaja krvarenja zato što ružmarin može povećati rizik od krvarenja i modrica. Jednako tako, ružmarin u većim količinama može uzrokovati tromost i proljev.

Zaključak

Ružmarin je prirodni sastojak mnogih nagrađivanih NiKEL proizvoda poput Hyaluron+C+E vitamin kreme, Ulja noćurka, Anticelulitnog ulja, Hyaluron ulja za čišćenje + E vitamin. Jedna od iznimnih karakteristika Hyaluron ulja za čišćenje + E vitamin je ta što učinkovito uklanja nečistoću i šminku bez isušivanja kože. Osim i eteričnog ulja ružmarina ovaj proizvod sadrži i hijaluron, E vitamin iz pšeničnih klica, ulje slatkog badema, djevičanske masline, suncokreta i ricinusa. Sve to osigurava najnježnije čišćenje kože uz učinkovito uklanjanje nečistoće i šminke bez isušivanja. Uza sve navedeno ovaj proizvod jača zaštitni sloj kože i ima umirujući učinak. Nije ga potrebno ispirati. Čista koža tako „diše“ i spremna je za daljnju njegu.

Ovaj sastojak sadrže sljedeći proizvodi

BUDIMO U KONTAKTU!

ZA POSEBNE PONUDE I POPUSTE


Zahvaljujemo se na Vašoj prijavi.