Peršin Petroselinum sativum

umiruje, djeluje protuupalno

Iznutra

Izvana

umiruje kožu, ublažava crvenilo i vidljivost kapilara, ujednačava boju tena, pomlađuje kožu

Pešin ili Petroselinum, poznat je još i kao običan ili vrtni peršin dolazi iz porodice štitarke Apiaceae. Kulinarska je to biljka koja se puno koristi i cijeni zbog svojeg okusa i hranjivosti. Kuhanje s peršinom poboljšava okus druge hrane i začinskoga bilja. Najbolja se aroma postiže dodavanjem peršina neposredno prije samog kraja kuhanja. Peršin je jedna je od poznatijih ukrasnih biljaka na zapadu. Autohtona je biljka u središnjoj i južnoj Europi, pogotovu na Mediteranu. Danas se nekoliko različitih sorti peršina uzgaja diljem svijeta.

Dilema Grka i Rimljana 

Grci nisu bili načistu s ovom biljkom. Prema nekim izvorima peršin su povezivali s Arhemorusom, glasnikom smrti, pa su njime ukrašavali grobnice. Pričalo se da je Heraklo izabrao peršin za svoje vijence, koje su upletali u krune za pobjednike Istmijskih igara. Ali prema dostupnim izvorima čini se da Grci nisu jeli peršin i više su voljeli njime hraniti konje.

Rimljani su, pak, konzumirali puno peršina te od njega pravili i vijence za svoje goste htijući tako umanjiti opijenost i prekriti neugodne mirise. Smatralo se da peršin mogu uzgajati samo vještice ili trudnice, te da se dobra berba može osigurati samo ako se sjeme sije na Veliki petak. Smatralo se i da će nesreća pasti na kućanstvo ako se peršin presađuje.

Bogat izvor vitamina 

Peršin je bogat izvor vitamina među kojima je i vitamin C. Također, ima puno željeza i drugih minerala, te sadrži antiseptičan klorofil. Jak je diuretik te je pogodan za liječenje mokraćnih upala, kao i za zadržavanje tekućine. Povećava proizvodnju majčina mlijeka i opušta mišiće maternice. Peršin je dobro poznat osvježivač daha i tradicionalan je „lijek“ protiv neugodnog mirisa češnjaka. Žvače se sirov, za zdravu kožu, a koristi se u oblozima kao antiseptik za iščašenja, rane i za ugrize kukaca.

Ogroman je popis dobrobiti i pozitivnih učinaka peršina na organizam. Ovu jednogodišnju biljku, svojstvenu većini vrtova vrtlara, karakterizira kompleks vitamina koji čine njezin kemijski sastav. Osim što je peršin djelotvoran lijek za razne bolesti organizma, pripremljen kao tonik peršin djeluje hranjivo i osvježavajuće. Nanošenje biljke na lice ne samo da će zasititi stanice korisnim tvarima, već će se i osloboditi viška vlage i izbijeliti kožu, poboljšati izgled tena.

Velike dobrobiti za organizam 

Osim lišća, korisno je i korijenje peršina. Sadrži eterična ulja, kao i flavonoide, glikozide, karoten i askorbinsku kiselinu. Korisna svojstva očituju se ne samo kada se biljka koristi izvana. Redovita konzumacija peršina ubrzat će metaboličke procese u ženskom tijelu, ojačati srčani sustav, dovesti u red probavne organe.

Plodovi peršina i eterično ulje od peršina, a osobito sastojci apiol i miristicin, opuštaju grčeve i okrepljuju maternicu. Zbog toga su se pripravci od peršina koristili kod menstrualnih tegoba povezanih s bolnim grčevima, kao i kod nedovoljnog mjesečnog krvarenja. Treba napomenuti da biljka povoljno utječe na funkciju štitnjače, o čemu ovisi zdravlje žene u cjelini.

Ostale korisne osobine uključuju sposobnost peršina da ublaži bol i upalu, što je posebno važno za nadraženu i bolnu kožu. Koristi se kao dezinficijens i kao lijek za natečenost. Osim toga, odlično uklanja sol iz tijela i bori se protiv akni. Peršinov list je bogat vitaminima i mineralima, a njegov sok sadrži eterična ulja s visokim sadržajem kalija i mangana. Postoje i neka neželjena djelovanja pretjeranih količina peršina. Nikada veće količine peršina nije preporučljivo koristiti u razdoblju trudnoće i dojenja. Jednako tako, pretjerane količine peršina nadražuju probavni trakt i bubrege.

Upotreba peršina u kozmetici

U kozmetici je list peršina uvijek bio poznat po svojim izbjeljujućim i regenerativnim svojstvima. Peršin odlično otklanja crvenilo kože, iritacije i otok, izbjeljuje kožu, osvježava i tonizira te štiti kožu od pojava bora. Odličan je i za njegu osjetljivog područja oko očiju te pomaže u eliminiranju akni i mitesera.

Mnoge žene posebnu pažnju posvećuju peršinu, koristeći ga za čišćenje kože i održavanje mladosti. Korištenje peršina u kozmetologiji postupak je kojim se učinkovito bori protiv raznih nesavršenosti kože lica. U to su sigurne mnoge žene koje ovu biljku redovito koriste za pomlađivanje kože.

Peršin kožu vlaži, ublažava crvenilo i kapilare na licu te stimulira cirkulaciju. Ublažava ubode insekata i antiseptik je za rane, posvjetljuje kožu, tako djeluje i na pjegice i na neujednačen ten. Peršin je pogodan za sve tipove kože i može pomoći u rijješavanju ili barem ublažavanju niza problema. Peršin ima jaku preventivnu ulogu u organizmu, a ujedno i stimulira rad mnogih organa.

Ljekovitost svih dijelova biljke 

Postoje dva osnovna tipa: peršin kovrčastih i peršin ravnih listova. Oba su bogat izvor vitamina i minerala. Ljekoviti dijelovi peršina su korijen, list i sjeme. Peršin je bogat izvor vitamina C i B-kompleksa, karotenoida, kalija - minerala koji se smatra prijateljem ljudskoga srca, sumpornih soli, kalcija, željeza, flora, joda, mangana i bakra.

Listovi sadrže klorofil, te flavon apigenin, koji ima svojstva koja djeluju protiv bakterija, upala, oksidacije. Odličan je za probavu i ublažava nadutost, uklanja vjetrove, ublažava grčenje i vrenje u crijevima. Pospješuje izlučivanje mokraće i vode nakupljene u tijelu. Potiče krvotok i koristan je u svim dijetama i programima za uklanjanje celulita, debljine, reume, gihta, ekcema.

Pomaže kod tegoba dišnih putova, pa se čaj od peršina preporučuje kod kašlja i prehlade, ali i kod astme. Neugodu ili svrbež uslijed uboda insekata umanjit ćete protrljate li ubodeno mjesto lišćem peršina. Upotreba peršina kožu lica učinit će zategnutom, čvrstom i elastičnom. Zbog vitamina A i B u sastavu peršina izuzetno su korisne maske za lice na bazi peršina.

Zahvaljujući vitaminu K, koji regulira zgrušavanje krvi, moguće je otopiti modrice, ukloniti podočnjake, što povoljno utječe na izgled svake žene. Zbog karotena peršin štiti kožu od negativnog djelovanja ultraljubičastih zraka, a s obzirom na to da u svojem sastavu ima pektin i tiamin, djelovanje biljke usmjereno je na zacjeljivanje mikropukotina, rana i upala.

Zaključak 

U kozmetici se ekstrakt peršina koristi i u kremama kod neujednačene boje tena ili kod sunčanih pjega, ali i za ublažavanje crvenila i za pomlađivanje kože.

NiKEL kozmetika prepoznala je glavna svojstva peršina, a ta su da umiruje, djeluje protuupalno, ublažava crvenilo i vidljivost kapilara, ujednačuje boju tena i pomlađuje kožu. Osim toga, peršin je bogat izvor vitamina C i B - kompleksa, karotenoida, minerala kalija, sumpornih soli, kalcija, željeza, flora, joda, mangana i bakra.

Zbog svih navedenih blagodati i bogatstva koje peršin sadrži, u NiKEL kozmetici važno mjesto zauzima Krema s peršinom za osjetljivu kožu. Krema s peršinom bogata je peršinom iz bio uzgoja koji sadrži prirodni vitamin A, vitamin C, vitamine B skupine i flavonoide te karite maslac i pasifloru. Krema se koristi za ublažavanje crvenila, za pomlađivanje kože te za njegu kože kod neujednačene boje tena ili kod pjega.

Ovaj sastojak sadrže sljedeći proizvodi

BUDIMO U KONTAKTU!

ZA POSEBNE PONUDE I POPUSTE


Zahvaljujemo se na Vašoj prijavi.