Povećava količinu kolagena u dermisu. Lako se upija, umiruje i blago napinje kožu.
Svatko od nas zasigurno ima nekoliko omiljenih slastica i recepata s lješnjacima. Prva asocijacija na lješnjak obično je neki slastan kolač, keks ili – svima draga, čokolada s lješnjacima.
Lješnjake možete jesti sirove, pečene, posoljene ili sa šećerom. U pripremi jela koriste se u svježem obliku, a još će ukusniji biti ako ih blago tostirate na tavi bez dodatka ulja.
Ljekoviti listovi i kora
Lješnjak je plod lijeske - grmolikog stabla tipičnog za šume i gustiše, s tamnim stabljikama, zaobljenim ili zašiljenim listovima i prekrasnim, žutim resastim muškim cvjetovima u rano proljeće.
Divni, jarko crveni ženski cvjetovi sitni su i otvaraju se za toplih dana. Lijeska je u nas jako raširen grm, a cijenimo ga zbog lješnjaka. Malo je poznato da su ljekoviti i listovi i kora. Lijeska raste u rijetkim šumama ili pokraj šuma, pašnjaka ili košnica.
Cvate od veljače do travnja. Nakon svata razvijaju se listovi. Plodovi lijeske, lješnjaci, zašiljeni su plodovi koji mogu biti okrugli ili dugoljasti odnosno ovalni. Lješnjaci imaju ljuske oko baze, a ta je ljuska tanka, dok je meso u unutrašnjosti slatko.
Drvo mudrosti
Lješnjaci divljih vrsta bili su poznati u drevna vremena. Plinije tvrdi da su do Rimljana stigli s Damaska. Danas se više ne mogu uzgojiti izvorne vrste, budući da su se sve međusobno miješale tijekom 19. stoljeća i dale većinu naših današnjih sorti.
U narodnom vjerovanju, lješnjak se smatra svetim drvetom s jakim čarobnim svojstvima. Vjeruje se da lijeska štiti od zlih sila i čisti okolni prostor, privlači bogatstvo domu i liječi duševne rane. Osim toga, po narodnom vjerovanju lješnjak djeluje kao drvo mudrosti i može dati dar predviđanja.
Lijeske najbolje napreduju na kamenitom, brežuljkastom tlu. Ne trebaju oslonac i najbolje je posaditi nekoliko komada da se osigura oprašivanje. Lijeske su pogodne voćke za lijenog vrtlara, jer trebaju vrlo malo pažnje i brige. Plodovi lijeske, lješnjaci, mogu se jesti malo nedozreli, ali trebaju biti potpuno zreli da bi se mogli čuvati. Primjena lješnjaka nezaobilazna je u kozmetici, medicini i u kulinarstvu.
Primjena u kulinarstvu
Lješnjaci se u kulinarstvu najviše koriste u slatkim jelima i slatkišima, rjeđe u slanim jelima. Od lješnjaka se pripremaju likeri, a mogu se i gnječiti za dobivanje laganog, jestivog ulja.
Osim ploda lijeske – lješnjaka, ljekoviti dijelovi biljke su listovi i kora. Rese su izvrstan lijek protiv gripe i upale pluća, a potiču i znojenje. Čaj od listova i kore liječi rane od proširenih vena na nogama i hemeroide te zaustavlja proljev.
Svi orašasti plodovi, uključujući i lješnjak djeluju povoljno na zdravlje krvožilnog sustava. Lješnjaci imaju posebnu vrijednost jer su bogati bjelančevinama i vitaminima A, B1, B2 i C te mineralima. Brzo podižu krvni tlak i povoljno djeluju kod iscrpljenosti, slabokrvnosti i bljedunjavosti. Lješnjak se u medicini koristi i kod krvožilnih bolesti i nekih upalnih bolesti.
Smanjuju razinu kolesterola u krvi
Istraživanja su pokazala da lješnjaci sadrže značajne količine antioksidanasa. Antioksidansi štite tijelo od oksidativnog stresa, što može oštetiti staničnu strukturu.
Najzastupljeniji antioksidansi u lješnjacima poznati su kao fenolni spojevi i dokazano je da pomažu smanjenju razine kolesterola i upala u krvi. Također su korisni za zdravlje srca. Osim toga, pokazalo se da lješnjaci, poput badema i oraha, pomažu u smanjenju razine šećera u krvi.
Lješnjaci mogu povećati oksidacijsku sposobnost i smanjiti razinu lipida u krvi, što može pomoći smanjenju rizika od srčanih bolesti. Čini se da pomažu i u normalizaciji krvnog tlaka. Konzumiranje lješnjaka može donijeti veliku korist organizmu. Lješnjaci su riznica hranjivih tvari, a između ostalog, bogati su bakrom, vitaminom B6 i zdravim mastima, pa njihovim uključivanjem u prehranu možete napraviti puno za svoje zdravlje.
Lješnjak povećava opću izdržljivost tijela, odličan je za prevenciju moždanih i srčanih udara, a proizvodi od lješnjaka na biljnoj bazi jačaju krvne žile i srce, sprječavaju razvoj onkoloških procesa u reproduktivnoj sferi, a također povećava potenciju i sposobnost začeća.
Kvalitetno ulje lješnjaka
U kozmetici se najviše koristi ulje lješnjaka koje je iznimno kvalitetno jer je bogato mnogim nutrijentima za njegu kože i kose. Zbog visokog sadržaja zdravih masnih kiselina, ovo ulje odlično je za njegu masne i mješovite kože lica, ali i kose kojoj je potrebna dodatna hidratacija.
Nanosi se na kožu jednom do dva puta dnevno, u količini od samo jedne do dvije kapi i spada u brzo upijajuća ulja. Mnoge su dobrobiti ulja lješnjaka za njegu kože i kose: usporava starenje kože, ima snažno antioksidativno djelovanje, produljuje boju kose i jača vlasi, umiruje osjetljivu kožu i pomaže kod sužavanja pora, akni, celulita, popucalih kapilara, proširenih vena, masne kože, crvenila kože, strija.
Povećava količinu kolagena u koži
Lješnjak povećava količinu kolagena u koži, učvršćuje i hidrira kožu te potiče cirkulaciju. Lako se upija, umiruje i blago napinje kožu. Ulje lješnjaka dobiva se prešanjem jezgre ploda pitomog lješnjaka. Bogato je vitaminima A, B1, B2, E i C, mineralima i esencijalnim masnim kiselinama, uključujući i važnu linolensku kiselinu.
Najčešće se ulje lješnjaka koje se koristi u kozmetičke svrhe može kupiti u ljekarnama i specijaliziranim trgovinama. Ulje od lješnjaka je sastavni dio pilinga i losiona, krema i maski protiv starenja te kreme protiv strija i celulita. Usprkos mnogim pozitivnim osobinama, lješnjaci mogu imati neke štetne učinke na tijelo.
Orašasti plodovi, u koje spada i lješnjak, sadrže puno kalorija i masnoće, pa mogu biti štetni. Štetu lješnjak može nanijeti samo u slučaju da ga se konzumira u velikim količinama i to zbog mogućih alergijskih reakcija.
Zaključak
NiKEL kozmetika prepoznala je glavna svojstva lješnjaka, posebno lješnjakova ulja. Jedan od sastojaka NiKEL Anticelulitnog ulja s grejpom je i ulje lješnjaka. Prirodan proizvod, bez konzervansa za blistavu i glatku kožu, ovo učinkovito ulje svojim bogatim sastojcima njeguje i daje svježinu, napetost i glatkoću koži.
Svakodnevnom primjenom daje ljepotu koži, a upija se trenutačno i ne ostavlja mastan trag. Ulje od lješnjaka prirodni je sastojak i NiKEL Ulja protiv strija s mandarinom.
Ulje protiv strija s mandarinom je koncentrat najfinijih biljnih ulja (među kojima je i ulje lješnjaka - Corylus Avellana Nut Oil), esencija i vitamina, 100% prirodno i bez konzervansa. Redovitom i pravovremenom primjenom ovo ulje protiv strija pružit će koži elastičnost i tonus.
Izvrsno je za njegu za vrijeme trudnoće i nakon poroda, za grudi i tijelo. Korištenje je jednostavno: ulje se nanese na dlan ruke, drugom rukom se zagrije i tako toplo nanosi na cijelo tijelo. Rezultat će biti prekrasna, baršunasta i elastična koža!