Linolna i linolenska kiselina Linoleic Acid, Linolenic Acid

Njihovo pomanjkanje dovodi do suhe, ljuskave kože sa poremećenom zaštitom, što se posebice očituje povećanim transepidermalnim gubitkom vode.

protupalno i zacijeljujuće na ljuskavu, osjetljivu i atopičnu kožu

Iznutra

Izvana

obnavljajuće i zacijeljujuće

Biomolekule su molekule koje izgrađuju čitavi živi svijet i čine razliku između žive i nežive prirode. Pod biomolekule ubrajaju se ugljikohidrati ili šećeri, nukleinske kiseline koje izgrađuju DNA, proteini i lipidi.

Lipidi su izrazito važne biomolekule jer štite naše stanice i služe kao prva linija obrane. Također, lipidi djeluju kao kontrolna točka, služe za komunikaciju i kao energetska rezerva, izgrađuju hormone. Toj velikoj obitelji lipida pripadaju linolna i linolenska kiselina, a obje su nezasićene esencijalne masne kiseline. Sama riječ „esencijalne“ opisuje njihovu značajnost za opstanak i pravilno funkcioniranje našeg organizma. Linolna kiselina pripada omega 6 masnim kiselinama, a linolensku kiselinu možemo naći među omega 3 masnim kiselinama.

Dok se neesencijalne masne kiseline mogu proizvesti u našemu tijelu, esencijalne masne kiseline, poput linolne i linolenske kiseline, potrebno je unositi u organizam, najčešće putem prehrane.

Gdje možemo pronaći linolnu i linolensku kiselinu?

Linolna kiselina, poznata kao i vitamin F, esencijalna je masna kiselina koja se nalazi u uljima različitih sjemenki i biljnih organa kao što su sjemenke konoplje, suncokreta, grožđa, sezama i bundeve.

Pronalazimo ju i u slatkim bademima, opunciji, arganu i noćurku. S druge strane, linolenska kiselina poznata i pod nazivom alfa-linolenska kiselina, može se pronaći u različitim izvorima hrane kao što su laneno ulje, ulje uljane repice, soja, bučino ulje, ulje sjemenki perile, tofu i orahovo ulje.

Iako je prehrana najbolji način opskrbe ovim neprocjenjivim tvarima, masne kiseline mogu se unositi putem našeg najvećeg organa – kože. Zbog svojih izrazito važnih i ljekovitih svojstava, ove se masne kiseline već dugi niz godina koriste u proizvodima za njegu kože.

Tajne linolne kiseline 

Koža sklona aknama i masna koža obično idu ruka pod ruku. Međutim, manje je poznato da postoji jedna velika razlika između ta dva vrlo povezana kožna problema. Dermatolozi objašnjavaju da, iako i koža sklona aknama i masna koža imaju prekomjernu proizvodnju sebuma, odnosno ulja koje naša koža prirodno proizvodi, osobe s masnom kožom i prištićima najvjerojatnije imaju nižu razinu linolne kiseline u sebumu od normalne.

To je zato što nedostatak linolne kiseline u sebumu pridonosi niskim razinama ceramida što rezultira narušenom barijerom kože i može uzrokovati izbijanje prištića. Kad je problem precizno detektiran – rješenje koje se nameće izgleda sasvim jednostavno - u svoju rutinu njege kožejednostavno treba dodavati proizvode za njegu kože s linolnom kiselinom.

Čudesna masna kiselina 

Dakle, ako koža ne proizvodi odgovarajuće količine linolne kiseline, to se može odraziti u obliku prištića ili suhe kože. Linolna kiselina ovlažuje, njeguje i štiti kožu te ju čini mekšom i punašnom. No, to nije jedino što linolnu kiselinu čini uistinu čudesnim proizvodom.

Osim što vlaži kožu, linolna kiselina održava i osnažuje kožnu barijeru. Kožna barijera je vanjski sloj kože odgovoran za zadržavanje dobrih stvari (kao što je vlaga) i odbijanje loših stvari (kao što su onečišćenja ili alergeni). Linolna kiselina je potrebna za nastanak ceramida, korisnih prirodnih masnoća koje popunjavaju pukotine u vanjskom sloju kože i održavaju zdravu barijeru kože.

Osim što se bori protiv nastanka akni, linolna kiselina ima i protuupalno djelovanje te smiruje upaljenost akni zbog čega se, čak i ako uzrok pojave akni nema veze s nedostatkom linolne kiseline u sebumu, može koristiti za smanjivanje upale.

Također, linolna kiselina smanjuje iritaciju kože i posvjetljuje kožu zamjenjujući stare, mrtve stanice kože na površini novim, zdravim stanicama. Ona pozitivno djeluje i na kosu. Istraživanje je otkrilo da uključivanje linolne kiseline u proizvode za njegu kose pomaže vlasištu da brže i učinkovitije apsorbira druge sastojke te potiče rast kose pozitivno djelujući na folikule dlake. A najbolja stvar – ovaj čudotvorni proizvod sa sobom ne donosi nikakve negativne nuspojave!

Linolna kiselina ima kratak rok trajanja

Snažna, ali nježna, linolna kiselina nudi mnoštvo dobrobiti za njegu kože, ali treba uzeti u obzir i važan nedostatak – linolna kiselina ima kratak rok trajanja, što znači da će većina ulja, koja sadrže velike količine linolne kiseline, izgubiti učinkovitost nakon tri do šest mjeseci.

U biljnim uljima, koja sadrže 60 % ili više linolne kiseline, postupni nestanak linolne kiseline događa se brzo. Ulja koja sadrže manje linolne kiseline, poput ulja sjemenki šipka i ulja argana, puno su stabilnija. Međutim, formule za njegu kože koje sadrže visoke razine vitamina E, dopuštaju linolnoj kiselini da se stabilizira, što znači da može ostati učinkovita puno dulje.

Koja je tajna linolenske kiseline

Linolenska kiselina, isto kao i njezina sestra linolna kiselina, pokazuje veliki značaj za ljepotu i zdravlje naše kože. Pretjerano izlaganje suncu može donijeti veliku štetu stanicama kože uzrokujući upalu. Linolenska kiselina pomaže i smanjuje te negativne utjecaje, ali također služi kao još jedan sloj obrane.

Vanjski znakovi starenja vide se u obliku bora, smanjene elastičnosti kože i promjenama u pigmentaciji. Korištenje linolenske kiseline u rutinskoj njezi kože smanjuje i usporava pojavu tih nepoželjnih znakova te daje mladoliki i svježi izgled.

Nastanak ovih vanjskih znakova starenja ubrzava sunčevo zračenje protiv čega se također bori linolenska kiselina. Iritacije kože nažalost kad tad dođu do svakoga. Omega 3 masne kiseline, poput linolenske kiseline, rješavaju nas tog neugodnog problema jer poboljšavaju vlažnost kože, njezinu elastičnost, čvrstoću, jačinu i bore se protiv nastanka upale.

Budući da isto tako izgrađuje stanice i potrebna je za nastanak novih stanica, linolenska kiselina ubrzava zacjeljivanje potičući nastanak snažnih i zdravih novih stanica kože. Linolenska kiselina smanjuje pojavu hiperpigmentacije s obzirom na to da sprječava proizvodnju melanina, smeđeg pigmenta kože. Isto kao i njezina sestra, linolna kiselina, linolenska kiselina siguran je proizvod za njegu kože koji beskompromisno donosi zdravlje i mladolikost našoj koži.

Zaključak

Upravo zbog svojih umirujućih, protuupalnih, hidratantnih i omekšavajućih svojstava koja suzbijaju pojavu akni bez ikakvih negativnih posljedica, linolna i linolenska masna kiselina neizbježni su sastojci u NiKEL proizvodima za njegu kože.

Ove se masne kiseline nalaze u paketu proizvoda pod nazivom Masna koža s aknama gdje su dio Kreme s čajevcem u kojoj se bore protiv prekomjernog izlučivanja sebuma smanjenog udjela esencijalnih masnih kiselina tako smanjujući pojavu akni i ublažavajući upalu.

Također, dio su paketa proizvoda Suha koža gdje se nalaze u Zlatnom eliksiru protiv bora zbog toga što smanjuju pojavu vanjskih znakova starenja kao što su bore i hiperpigmentacija. Uporabom proizvoda, koji sadrže ove dvije esencijalne masne kiseline, vaša će koža bez iznimke postati mladolika, obnovljena, svježa i spremna za nove životne izazove.

 

Ovaj sastojak sadrže sljedeći proizvodi

BUDIMO U KONTAKTU!

ZA POSEBNE PONUDE I POPUSTE


Zahvaljujemo se na Vašoj prijavi.