Limun Citrus medica limonum

Ulje limuna osvježava i stimulira.

limun je namirnica s najdužim popisom pozitivnih djelovanja na naš organizam, podiže imunitet, njegova kiselost odbija štetne bakterje, a privlači bakterije korisne za naš probavni sustav, diže energiju kod umora

Iznutra

Izvana

jača mikrocirkulaciju i čvrstoću kože, obnavlja kožu, smanjuje celulit

Znate li da su prvu limunadu još u antičko doba izmislili stari Egipćani? U hladu piramida miješali su mentu, limun i ječam i uživali u tom ljekovitom, osvježavajućem napitku. Limun ili Citrus medica limonum spada u citrus vrstu biljke iz porodice Rutaceae. Predstavnici ovog roda u običnom govornom jeziku nazivaju se agrumi.

Agrumi iz porodice Rutaceae su vazdazelene biljke sa sjajnim listovima, zelenim stabljikama koje su ponekad bodljikave, pogotovo uz listove. Listovi imaju žlijezde koje ispuštaju mirisna ulja što je karakteristika svojstvena ovoj porodici biljaka. Maleni, bijeli, zvjezdoliki cvjetovi imaju jak i sličan miris, a prati ih dobro poznato voće kojem treba cijela godina da dozrije.

Podrijetlom iz Perzije i Indije 

Limun dolazi iz Indije u Perziju, a potom u Afriku. U grčkim zapisima, 300 g.pr.n.e. limun opisuju Teofrast, Plinije, Dioskurid, a Arapi su limunom liječili žuticu. U Europi se limun rasprostranjuje u svim državama Sredozemlja. Limun je zimzeleni grm ili drvo visine od 2 do 5 metara, ovalnih kožnih listova, vrlo mirisnih cvjetova, iznutra snježnobijelih, a izvana ljubičasta preljeva. Plod je jajolika mesnata boba, svijetložute kore, ugodna mirisa i sočna ploda. Potječe iz Perzije i sjeverne Indije, odakle je rano prenesen u zemlje Sredozemlja, a potom i u Sjevernu Ameriku.

Bogat limunskom i askorbinskom kiselinom, poznatijom kao vitamin C. Novo voće brzo se proširilo diljem toplijih krajeva Europe, a zatim i dalje, tijekom putovanja petnaestog i šesnaestog stoljeća. Kolumbo je morao širiti sjeme kuda je išao, jer je zabilježeno da je limun rastao 1494. godine na Azurnom otočju, te na Antilima 1557. godine.

Do razine voćnjaka u Južnoj Americi došao je 1587.godine, a do tada ih je Kuba bila puna. Danas se uglavnom uzgajaju na Floridi, u Kaliforniji, Izraelu, Španjolskoj i Južnoj Africi, iako svako toplo do tropsko područje proizvodi svoje vrste.

Omiljena hrana jogija 

Ljekovita svojstva limuna poznata su od davnina. Poznato je da su kineski iscjelitelji ispisivali recepte u kojima su plodovi limuna djelovali kao glavni lijek za liječenje i zacjeljivanje rana i plućnih bolesti. Indijski jogiji svaki dan jedu jedan limun, i to s korom jer vjeruju da im to omogućuje održavanje dobrog zdravlja do starosti.

No, u Europi se limun dugo uzgajao samo u dekorativne svrhe. Danas se limun može naći posvuda. Dodaje se toplim i hladnim jelima, salatama, pićima, koristi se u kozmetici i medicini. Često se kroz povijest spominje da se car Neron užasno bojao da će se otrovati, pa je stoga svaki dan jeo limun koje se smatrao učinkovitim protuotrovom.

Najbogatiji izvor C vitamina 

Limun je najbogatiji izvor vitamina C. Osim tog vitamina, sadrži i proteine, šećer, željezo i druge vrijedne sastojke. Najveća mu je vrijednost u djelovanju vitamina C i bioflavonoida, pa se zato i preporučuje uzimanje svježeg limuna. Limunov sok veliki je izvor C vitamina, a treba ga piti odmah nakon cijeđenja, jer brzo oksidira i gubi na djelotvornosti. Limun zauzima jedno od vodećih mjesta među prirodnim lijekovima.

Jedno od najjačih i najvažnijih ljekovitih svojstava je svakako njegovo antiseptičko i antibakterijsko djelovanje koje ima ogromnu ulogu u prevenciji i održavanju dobra zdravlja. Ima veliku primjenu i u kozmetici te koristi kao šampon, losion, maska za lice i slično. Njegovim korištenjem tijelo dobiva lijep baršunast izgled, a koža sjaj. Upotrebljava se i u industriji sapuna, u šamponima protiv prhuti, a imate li problema sa zubima, zasigurno će vam pomoći trljanje desni limunom.

Izvrstan dezinficijens 

Limun treba koristiti kad smo zdravi, kao preventivu, da se ne bismo razboljeli. Izvanredan je dezinficijens i ispiranjem upaljenog grla sokom od limuna, grlo se brže liječi. Velika količina vitamina C dobra je i za krvožilni sustav. Sprječava, odnosno smanjuje krvarenja. Jednim od revo­lucionarnih otkrića vezanim za limun bilo je to što može pomoći u liječenju skorbuta. Zbog toga je imun postao obavezna hrana u ishrani pomo­raca tijekom putovanja. Vitamin C, kojim limun obiluje, u organizmu se nikad ne nagomilava, treba ga svakodnevno unositi u velikim količinama. Limun je jedan od najbogatijih izvora vitamina C.

Odbija štetne, privlači korisne bakterije 

Limun je namirnica s najdužim popisom pozitivnih djelovanja na naš organizam, podiže imunitet, njegova kiselost odbija štetne bakterije, a privlači bakterije korisne za naš probavni sustav te diže energiju kod umora. U vanjskom dijelu organizma jača mikrocirkulaciju i čvrstoću kože, obnavlja kožu i smanjuje celulit. Posebno je popularno eterično ulje limuna. Inače, eterično je ulje ekstrakt biljke koji sadrži njezinu osnovu u najkoncentriranijem obliku. Molekule eteričnih ulja su vrlo male, pa lako prolaze kroz folikul dlačica koje sadrže sebum, uljnu tekućinu relativno srodnu eteričnim uljima. S tog se mjesta apsorbiraju u krvotok ili dospijevaju u limfu i međustaničnu tekućinu.

Uklanja nečistoće kože 

Limun se koristi i u liječenju raznih nečistoća kože, kao što su otvorene pore i bore lica, pjege, sunčane pjege, staračke pjege kod masne kože, raspucale kože ruku i bradavica. U liječenju akni limunovim sokom kao prirodnim lijekom postižu se najbolji rezultati. Osim visokog udjela vitamina C, limun pomaže smanjiti kiselost organizma i detoksicirati tijelo, a njegov je miris poželjan u brojnim kozmetičkim preparatima.

Limun se ne smiju koristiti osobe koje imaju oštećenu ili nadraženu kožu te ga trebate odmah isprati ako se osjetite jako pečenje kože. S druge strane, blago peckanje je sasvim normalno. Za osjetljivu kožu također nisu preporučljivi tretmani s limunom jer bi kiselina mogla pretjerano nagrizati kožu, uzrokovati crvenilo, pa čak i oštećenja kože. Limun, nažalost, uzrokuje fotoosjetljivost kože, odnosno koža postaje podložna oštećenju ako se izlažemo direktnoj sunčevoj svjetlosti.

Prirodno uzgojeni limun 

Limun također pomaže posvijetliti kosu, smanjiti izlučivanje sebuma na vlasištu, posvijetliti dlačice cijelog tijela i matirati masnu kožu. Limun se danas može kupiti u bilo kojem trgovačkom centru, ali se preporučuje kupovina organski uzgojenog ili domaćeg limuna ukoliko ga planirate koristiti na koži. Ulje limuna osvježava i stimulira. Eterično ulje sadrži limonen, terpinen, pinen, miricen, citral, linalol, geraniol i citronelal.

Zaključak 

Svu ljekovitost i primjenjivost limuna koristi i NiKEL u svojim proizvodima. Jedan od omiljenih proizvoda je NiKEL Zimska bajka, eterično ulje naranče, jele, limuna i grejpa. Ulje namijenjeno za korištenje u aroma lampi, mirisnoj lampi za ugodan miris prostora u kojem boravimo. Ovo ulje u vaše će prostorije unijeti toplu i mirisnu energiju.

NiKEL Anticelulitno ulje s grejpom, 100% prirodno i bez konzervansa među svojim sastojcima ima i ulje limuna, odnosno Citrus Medica Limonum Oil. Ovo učinkovito ulje svojim bogatim sastojcima njeguje, daje svježinu, napetost i glatkoću kože. Može se primjenjivati svakodnevno, dobro se upija i ne ostavlja mastan trag na koži. NiKEL Royal Body mlijeko za tijelo s matičnom mliječi luksuzno je mlijeko za tijelo, svilene teksture, s ekskluzivnim prirodnim kompleksom – matičnom mliječi, karite maslacem, slatkim bademom, esencijom slatke naranče, limuna, grejpa i mandarine.

Limun kao prirodni sastojak sadrži i Nikel Krema za ruke s pantenolom. Krema ugodne teksture, osim što vlaži kožu, regenerativno djeluje na oštećenja pomažući cijeljenje ragada, ranica i rana. NiKEL Pete i stopala regenerativni balzam također sadrži limun, a ovaj izniman je proizvod vlaži, odmara i opušta noge i stopala posebno je pogodan za njegu osjetljivih stopala i stopala dijabetičara.

Ovaj sastojak sadrže sljedeći proizvodi

BUDIMO U KONTAKTU!

ZA POSEBNE PONUDE I POPUSTE


Zahvaljujemo se na Vašoj prijavi.