Karite maslac Butyrospermium parkii

karite maslac sadrži velike količine nezasićenih masnih kiselina, vitamine A i E, te visok sadržaj proteina i minerala

Iznutra

Izvana

protuupalno, čuva kožu od štetnih vanjskih utjecaja, štetnog UV zračenja i prijevremenog starenja, vlaži i sprječava gubitak vode iz kože

Karite maslac još je poznat pod nazivom shea maslac. Biljka iz čijih se plodova dobiva shea ili karite maslac afrička je samonikla biljka koja raste na prostorima od Senegala, Sudana, Obale Bjelokosti, Nigerije i Konga.

Karité u slobodnom prijevodu znači drvo koje daje maslac, a latinski naziv butyrospermum znači „plod s maslacem“. Shea drvo visoko je od 12 do 20 metara, a njegovo stanište je suho područje oko Sahare. Nikada nije kultivirano, a glavni je razlog taj što je potrebno oko 15 godina da urodi prvim plodovima, dok svoju punu zrelost postiže tek za 25 do 50 godina.

Božanski plodovi shea drveta

Shea drvo ima orašaste plodove i vrlo su ukusni, a urod je uvijek toliko bogat da hrane ima za sve, pa čak ostane za životinje i ptice. Plodovi se beru kada sazriju, između srpnja i kolovoza, u sredini kišne sezone. Afrička izreka kaže da svako stablo koje raste u savani, daje božanske plodove, a kad je riječ o shea drvetu u to zaista nema sumnje.

Shea maslac se u Africi koristi zbog svojih ljekovitih svojstava već više od 2000 godina i to kao lijek za reumatske bolove, upale mišića. Smatra se i da je on svojevrstan „štit“ od suhog pustinjskog vjetra te kao takav idealan za njegu kože beba. Među plemenima postoji vjerovanje da kožu koja je namazana shea maslacem ne može probiti čak ni metak. Majke su shea maslacem premazivale kožu tek rođenih beba kako bi spriječile gubitak vode s površine kože.

Zanimljivosti o shea drvetu

Zanimljivo je da u Afričkoj tradiciji dozvoljeno samo ženama dodirivati shea drvo, brati plodove i prerađivati ih. Vjerojatno se zato shea maslac i zove „zlato žena“ jer omogućuje mnogim afričkim ženama da preradom shea plodova u maslac zarađuju te na taj način osiguravaju egzistenciju svojim obiteljima. Upravo to je jedan od razloga zbog kojeg je sječa ovih stabala strogo zabranjena.

Zbog svog nevjerojatnog sastava shea maslac danas ima veliku i široku primjenu - od pripreme hrane do njege kose, lica, tijela i stopala, pa čak i osjetljivog područja očiju i usana. Shea se koristi i u izradi sapuna te u aromaterapiji. Uglavnom se koristi u kozmetici, iako istodobno ima ljekovita i kulinarska svojstva. U kulinarstvu može zamijeniti maslac ili margarin u skoro svim jelima, koristi se u pripremi peciva, slastica i čokolade.

Primjena u aromaterapiji

Shea se koristi i u aromaterapiji. Njegova aroma opuštajuće djeluje na tijelo te poboljšava san. Uz to, njegov miris pomaže kod prehlade.

Shea ili karite maslac naziva se još i «afričkim zlatom», a upotrebljava se stotinama godina i to zbog svojih zaštitnih učinaka na kožu, dubinske hidratacije i omekšavanja. Karite maslac koristi se u proizvodima za njegu lica, tijela i kose. Karite ili shea maslac nema miris, a zbog svojeg je sastava nezamjenjiv u svakodnevnoj njezi kože. Kožu štiti, rane zacjeljuje, ubrzava obnavljanje stanica, prirodna je zaštita kože i kose u ljetnim mjesecima, ublažava strije i ožiljke. Izvanredna njegujuća svojstva shea maslac duguje svojem izuzetno hranjivom sastavu.

Koji je sastav karite maslaca?

Karite maslac sadrži velike količine nezasićenih masnih kiselina, vitamine A i E, te visok sadržaj proteina i minerala. Sadrži stearinsku, oleinsku i linolnu kiselinu te velike količine lipida (karisterola, parkeola, lupeola, katitena i estera cimetne kiseline). Uz uravnotežen omjer zasićenih i nezasićenih masnih kiselina, koji sprječava gubitak vlage iz kože, sadrži proteine, minerale i izuzetno važne vitamine ljepote A i E.

Shea ili karite maslac odličan je izbor za hidrataciju svih tipova kože jer zadržava vlagu, učinkovit je kod regeneracije stanica starije i naborane kože, a odličan je i za njegu osjetljive dječje kože jer ne potiče nikakve alergijske reakcije.

Izvrsna njega nakon sunčanja

Nakon sunčanja koristi se kao redovita njega kože jer pomaže pri cijeljenju suncem oštećene kože, te ju hrani i čini mekšom. Ističe se po tome što je jedan od rijetkih prirodnih tvari koja štiti od UV zračenja. Važno je znati da samo nerafinirani shea maslac ima UV filtre. Kao zaštita od sunca nanosi se na cijelo tijelo prije sunčanja, ali i na kosu, pa istovremeno i štiti od isušivanja uzrokovanog suncem i soli. Kožu, osim od sunca, regenerira i liječi od porezotina, ogrebotina, opeklina te ožiljaka. Shea maslac je pogodan za sve tipove kože i u većini slučajeva može se nanositi bez straha od alergijskih reakcija.

Široka primjena u kozmetičkoj industriji

U posljednje vrijeme je popularan kao prirodna ljekarnička alternativa okluzivnim podlogama poput vazelina. Upotrebljava se i za regeneraciju kose, kao pakung, uz mješavinu kokosovog, arganovog ili makadamijinog ulja, a pomaže i pri kapilarnoj cirkulaciji što povećava dovod kisika u tkivo i poboljšava eliminaciju toksina.

Zahvaljujući vitaminu A koji sadrži, shea maslac dobro pokazuje korisna svojstva za razne kožne bolesti - ekceme i dermatitis. Da bi se smanjio razvoj upale, potrebno je primijeniti shea maslac na zahvaćeno područje čim se pojave prvi simptomi dermatitisa.

Djeluje zagrijavajuće, stoga se često koristi kod uganuća tetiva i mišića, za umor mišića i za ublažavanje lokalnog mišićnog tonusa. Djeluje protuupalno, pa pomaže kod dermatoloških stanja kao što su psorijaza, seboreja, ekcemi, atopijski dermatitis, akne.

Duboko prodire u kožu i regenerira ja, a odličan je i u prevenciji i tretmanu strija i ožiljaka. Osobito se primjenjuje za prevenciju strija tijekom trudnoće. Afrikanke ga već stoljećima koriste kod svakodnevne njege novorođenčadi, ali i kožnih problema kao što je pelenski osip i tjemenica. Popularan je i kod izrade balzama za njegu usnica jer štiti od vjetra i hladnoće, te čini usne mekanim.

Dolazi u različitim bojama i teksturama

Shea maslac može jako varirati u čvrstoći, mirisu i boji tako da dolazi u svim varijantama od jako mekanih, gotovo tekućih, do tvrdih. Boja mu također može varirati od skoro bijele do tamno žute ili skoro smeđe. U shea maslacu i njegovim pripravcima česte su male grudice koje tvore trigliceridi zasićenih masnih kiselina, što je prirodni proces, a zagrijavanjem maslaca grudice nestanu, iako se nakon nekog vremena ponovno formiraju. Blagodati shea ili karite maslaca posljedica su njegova sastava. Velika količina zdravih masti i biološki aktivnih komponenti pridonose velikoj upotrebi ovog proizvoda po cijelom svijetu.

Zaključak

Shea maslac ima mnoga korisna svojstva i praktički nema kontraindikacija. Spomenute dobrobiti karite ili shea maslaca iskorištene su u Nikel proizvodima. Među njima posebno mjesto zauzima Nikel linija PRIVÉ. U Nikel PRIVÉ ukomponiran je karite maslac koji ulazi u duboke slojeve epiderme i obnavlja kožu. Rezultat je nagli porast glatkoće kože, ujednačenosti puti i izglađivanje bora.

Ovaj sastojak sadrže sljedeći proizvodi

BUDIMO U KONTAKTU!

ZA POSEBNE PONUDE I POPUSTE


Zahvaljujemo se na Vašoj prijavi.