Kamilica Anthemis nobilis - Chamomilla recutita

za ispiranje usta i grla, smirenje živaca

Iznutra

Izvana

za njegu krhke, suhe, osjetljive, nadražene i oštećene kože, djeluje protuupalno i antimikrobno, umiruje nadraženu kožu

Kamilica je jednogodišnja zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae) koja cvjeta od svibnja pa sve do početka jeseni cvjetovima aromatičnog i ugodnog mirisa te predivnog izgleda. Iako, zbog rasta pored putova, na zapuštenim mjestima i na livadama, podsjeća na korov, kamilica je sve osim toga.

Kamilica je dugo bila ključni sastojak u umirujućim rutinama njege kože. Čak su i stari Grci i Egipćani nanosili zgnječene cvjetove kamilice na kožu za liječenje crvenila i suhoće uzrokovane vremenskim (ne)prilikama. Stotinama godina kasnije, znanstvena istraživanja otkrila su da spojevi u kamilici ovu biljku čine moćnim sredstvom za njegu kože.

Dvije vrste kamilica

Dvije su vrste kamilice koje se najčešće koriste u medicinske svrhe: prava ili njemačka kamilica (Matricaria chamomilla) i rimska kamilica (Chamaemelum nobile ili Anthemis nobilis).

Latinsko ime Matricaria dolazi od latinske riječi matrix (maternica), čime se ukazuje na ljekovito djelovanje za menstrualne tegobe. Ljekovitost kamilice ogleda se u prisutnosti triju spojeva: kamazulena, matricina i bisabolola.

Pri tome njemačka kamilica sadrži više razine kamazulena i bisabolola od rimske kamilice zbog čega se češće koristi u proizvodima za njegu kože. Kamazulen se ne može pronaći u svježem cvijetu budući da nastaje tijekom procesa destilacije. Vrijednost i nijansa ulja temelji se na količini prisutnog kamazulena i načinu na koji je ekstrahiran.

Čaj koji umiruje

Čaj od kamilice pripremao se oduvijek i za mnoge ljude i danas je sinonim za čaj. U starome se Rimu koristio protiv glavobolja, a u srednjem vijeku u Europi koristio se kao diuretik i tonik za ublažavanje boli i umora.

Čaj od kamilice pravi se natapanjem njezinih žuto-bijelih cvjetova u vrućoj vodi. Ovaj toplo-narančasti napitak sadrži apigenin, antioksidans koji se veže na određene receptore u mozgu koji mogu potaknuti pospanost i smanjiti nesanicu ili kroničnu nemogućnost spavanja. Ista antioksidativna svojstva čine kamilicu učinkovitim oružjem u borbi protiv nekoliko tipova rakova i protiv upala.

Neki dokazi predlažu da bi kamilica mogla biti učinkovita za poticanje bolje probave smanjujući rizik od određenih gastrointestinalnih stanja. Čaj od kamilice može zaštititi od proljeva, čira na želucu, mučnine i plinova, a razlog tomu vjerojatno leži u protuupalnom učinku kamilice.

Snižava šećer u krvi

Pijenje čaja od kamilice može pomoći u snižavanju razine šećera u krvi. Njegova protuupalna svojstva mogu spriječiti oštećenje stanica gušterače koje nastaje kada je razina šećera u krvi kronično povišena.

Zdravlje gušterače iznimno je važno jer ona proizvodi inzulin, hormon odgovoran za uklanjanje šećera iz krvi. Čaj od kamilice obiluje flavonima, klasom antioksidansa. Flavoni su proučavani zbog njihovog potencijala za snižavanje krvnog tlaka i razine kolesterola, a to su važni pokazatelji rizika od bolesti srca.

Čaj od kamilice može osnažiti imunološki sustav u borbi protiv prehlade i upale grla. Ublažava stanja tjeskobe i depresije te postoji mogućnost korisnosti kamilice u borbi protiv osteoporoze, bolesti koja dovodi do propadanja kostiju.

Lijek za kožu

„Prekrasna umirujuća, ljekovita, antioksidacijska i protuupalna svojstva kamilice čine je popularnim sastojkom u njezi kože“ – govori Dendy Engelman, kozmetička dermatologinja i kirurginja u klinici Shafer u gradu New Yorku.

Eterično ulje kamilice ima antimikrobna svojstva koja štite od različitih bakterija, gljivica i virusa. Zbog toga je odlično sredstvo za liječenje upaljenih rana i raznih ozljeda kože. Kamilica se često koristi za ublažavanje upale kože od opeklina i osipa te smanjuje nadraženost i crvenilo kože. Zbog toga je odlična za umirivanje i njegu osjetljivih tipova kože.

„Kamilica sadrži antioksidans apigenin koji pomaže u smanjenju upale inhibiranjem otpuštanja kemikalija koje uzrokuju upalu. Kamilica duboko, ali nježno prodire u kožu i ublažava upalu” – dodatno objašnjava Engelman.

Protiv hiperpigmentacije, akni i starenja

Hiperpigmentacija je pojava u kojoj su područja kože tamnija od okolne kože zbog prekomjerne proizvodnje pigmenta melanina. Najčešće je uzrokovana ozljedom ili upalom kože, a obično je povezana s oštećenjem od sunca, aknama ili hormonalnim promjenama tijekom trudnoće.

Kamilica ima zatežuća i posvjetljujuća svojstva koja, osim što sužavaju pore i omekšavaju kožu, mogu izblijediti ožiljke od akni i hiperpigmentaciju uz redovno korištenje. Zbog svih nabrojanih svojstava, kamilica je učinkovita u borbi protiv akni i starenja.

Kamilica sadrži snažne antioksidanse uključujući polifenole i fitokemikalije. Kada se nanese na kožu, može pomoći u smanjenju znakova starenja štiteći kožu od oštećenja slobodnih kisikovih radikala.

Ekstrakt, eterično ulje, čaj…

Poznati fitoterapeut Hieronymus Bock, koji je živio u 16. stoljeću, napisao je za kamilicu:

„Bez toga cvijeta, te sasvim obične kamilice, ne može se ništa postići, jer nema korisnije biljke kao lijeka nego što je upravo cvijet kamilice, koji se upotrebljava za gotovo sve bolesti.”

Kamilica se može koristiti u obliku ekstrakta od kamilice, eteričnog ulja ili čaja. Ekstrakt i eterično ulje nanose se direktno na kožu i ostavljaju kako bi antioksidativna i protuupalna svojstva došla do izražaja.

S korištenjem eteričnog ulja valja biti oprezan i razrijediti ga u baznom ulju, primjerice u bademovom ulju. Obično se stavlja pet kapi eteričnog ulja na 30 mL baznog ulja. Njegovana i zdrava koža može se postići i pijenjem čaja od kamilice koji, osim njegovanja kože, njeguje i pridonosi zdravlju cjelokupnog organizma. Postoji nekoliko načina na koje kamilicu možemo koristiti u obliku maske za lice iz kućne radinosti.

Maske za lice

Regenerirajuću masku možete pripremiti tako da pomiješate aloe veru, med i čaj od kamilice dok ne dobijete gustu pastu. Pasta se nanosi na čistu suhu kožu i ispire nakon 10 do 15 minuta.

Antioksidativnu i pročišćujuću masku možete pripremiti tako da čaj od kamilice pomiješate se zgnječenom bananom, medom, zobenim pahuljicama u prahu dok se ne dobijete gustu pastu. Pasta se nanosi na čistu suhu kožu i ispire trljajući nakon 10 do 15 minuta.

Umirujuću masku pripremite tako da čaj od kamilice pomiješate s medom i ružinom vodom dok ne dobijete viskoznu tekućinu. Pasta se nanosi na čistu suhu kožu i ispire nakon 10 do 15 minuta.

Oprez kod alergija

Pijenje čaja od kamilice općenito je sigurno za većinu ljudi. Postoje izvještaji o alergijama na kamilicu, koje se najvjerojatnije javljaju kod pojedinaca koji su alergični na biljke iz porodice tratinčica, kao što su ambrozija i krizanteme.

Nadalje, kozmetički proizvodi koji sadrže kamilicu, mogu biti iritantni za oči ako dođu u izravan kontakt s njima. To može dovesti do konjunktivitisa, što je upala sluznice oka.

Također je važno napomenuti da sigurnost pijenja čaja od kamilice nije utvrđena kod male djece, trudnica i dojilja te osoba s bolestima jetre ili bubrega.

Zaključak

Kamilica je jedna od izrazito ljekovitih i medicinski najkorištenijih biljaka. Odlikuje se protuupalnim, antioksidativnim, posvjetljujućim, zatežućim, antimikrobnim i mnogim drugim svojstvima važnima za zdravlje i ljepotu kože.

Sve te dobrobiti koje jednostavan, ponekad zanemaren, a po nekima i neugledan svijet kamilice ima, koristi i NiKEL kao prirodni sastojak u svojim proizvodima za ljepotu i njegu. Kamilica se tako može naći u Mlijeku za čišćenje sa smiljem koje uklanja šminku i nečistoće njegujući vašu kožu. Formula bez ispiranja sprječava iritaciju kože koju može izazvati tvrda voda. Kamilica se nalazi i u Eliksiru protiv bora te Nikelhidris kremi. Oba ta proizvoda intenzivno i dubinski vlaže kožu, obnavljaju površinski zaštitni sloj, sprječavaju gubitak vlage i djeluju protiv bora.

Ovaj sastojak sadrže sljedeći proizvodi

BUDIMO U KONTAKTU!

ZA POSEBNE PONUDE I POPUSTE


Zahvaljujemo se na Vašoj prijavi.