Crvenilo kože nastaje uslijed širenja krvnih žila i prodora krvi u njih pod utjecajem vanjskih faktora kao što su to sunčeve zrake, klimatski uvjeti, stres. Jednako tako, crvenilo kože može nastati i zbog unutarnjih čimbenika poput prehrane, konzumacije alkohola, duhanskih proizvoda ili oštećenje kože.
Crvenilo kože najčešće se pojavljuje na koži lica, vrata i dekoltea. Crvenilo nerijetko prati i svrbež što dodatno pojačava ovaj neugodan problem. Crvenilo kože može se pojaviti tijekom izlaganja fizičkoj aktivnosti što je potpuno normalno i to crvenilo zahvaća lice i ostale dijelove tijela, ali se nakon nekog vremena, najčešće za dva do tri sata, povuče. Problem nastaje onda kad se crvenilo ne povlači, kad postaje trajno i pojavljuje se u obliku mrlja.
Koža je osjetljiv organ i reagira na razne podražaje. Neki ljudi imaju zahvalnu kožu, a neki pak osjetljivu kožu koja otkriva sve, čak i najmanje promjene. Tipičan primjer je crvenilo kože koje se pojavljuje uslijed širenja krvnih žila i silovitog naleta krvi u njih do čega dolazi zbog različitih uzroka.
Vanjski faktor može biti promjena klimatskih uvjeta ili neodgovarajući klimatski uvjeti, zatim sunčeve zrake, a najveći okidač je stres koji naše tijelo doživi u nekoj situaciji. Zbog problema u cirkulaciji dolazi do proširenja krvnih žila i razvoja prvih znakova rozaceje. Kako bi se umanjilo pojavljivanje crvenila kože trebalo bi obratiti pažnju na izbjegavanje faktora koji uzrokuju crvenilo i brinuti o njezi kože na kojoj se pojavljuje crvenilo.
Što je crvenilo kože i zašto nastaje?
Crvenilo kože je pojava koja zahvaća dijelove tijela, najčešće lice i vrat, uslijed naglog proširenja krvnih žila. Nastaje najčešće kod osoba, pretežno žena, s osjetljivom kožom lica.
To naglo proširenje krvnih žila i nalet krvi u njih je reakcija na djelovanje nekog od faktora. Tako je poznato da tjelesna aktivnost uzrokuje crvenilo lica koje u normalnim uvjetima nestaje nakon nekoliko sati, no ako ostaje i pretvori se u vidljive crvene mrlje na licu (obrazi, kutovi nosa) tada se radi o rozaceji.
Krvne žile kod osoba s osjetljivom kožom su izraženije jer je najčešće takva koža tanja. Osim tjelesne aktivnosti, crvenilo kože može uzrokovati i prehrana kao i konzumiranje alkohola. Kao što je poznato, vrlo začinjena hrana može u našem tijelu pokrenuti pojačano znojenje i osjećaj da gorimo.
To se događa zato što je neki začin ili namirnica potaknula cirkulaciju. Dobro je poznato da i alkohol širi krvne žile, pa je i on jedan od razloga crvenila kože. Izlaganje sunčevim zrakama, ali i nagla promjena klimatskih uvjeta uzrokuju crvenilo kože. Tu se ubraja i izlaganje kože vrućem zraku ili pak hladnoći koje ne mora biti rezultat klimatske promjene već samo ulazak i izlazak iz prostorija gdje je velika temperaturna razlika. Osjetljiva koža slona crvenilu treba stalnu zaštitu od svih utjecaja.
Jedan od utjecaja koji izrazito utječe na crvenilo kože su snažne emocije poput ljutnje, stresa i srama. Radi se o trenucima koji uključuju naš mozak, a mozak u stanju nelagode, uzrujanosti, napetosti, uznemirenosti primjenjuje metode olakšavanja. Ubrzano kolanje krvi jedan je od tih mehanizama samozaštite. Pri takvoj reakciji tijela, crvenilo kože kod osoba s osjetljivom kožom je jednostavno neizbježno.
Kako spriječiti crvenilo kože?
Da bi se spriječilo crvenilo kože potrebno je saznati uzroke koji utječu na njegov nastanak. Također je bitno znati da pojava crvenila kože može imati nekoliko stadija razvoja od one za koju ne trebamo brinuti – to je crvenjenje kod neugode ili treniranja, preko pucanja kapilara i trajnih crvenkastih mrlja na koži, do zadebljanja kože i značajnih oštećenja.
Ako se primjenom proizvoda za ublažavanje crvenila i njegu kože tijela ne može ukloniti ova pojava, potrebno je posjetiti liječnika i točno utvrditi uzrok nastanka crvenila kože te djelovati na uklanjanje okidača za pojavu crvenila.
Kao i za sva stanja kože, bitno je izbjegavati sunčeve zrake, izlaganje tijela prostorijama s vrućim i suhim zrakom, izbjegavanje nagle promjene klime. Važno je unositi dovoljno tekućine u organizam, paziti na prehranu i ne konzumirati alkohol i duhanske proizvode. Oni svi značajno štete izgledu kože i njenoj svježini.
Ako se crvenilo pojavljuje uslijed izlaganja velikom stresu, nelagodi ili ljutnji, trebalo bi razmisliti o tim okidačima i postupno pokušati svladati tehnike smirivanja tijela i uma. Budite najbolji prijatelj svoga tijela i pokušajte ga ne dovoditi u takve situacije.
Kako njegovati kožu koja je sklona crvenilu?
Za njegu kože sklone crvenilu važno je koži pružiti odgovarajuću njegu i vlagu. Koža treba biti zaštićena u svakom trenutku jer izlaganje raznim vanjskim čimbenicima može prouzročiti crvenilo. Kako bi pak umanjili pojavljeno crvenila Nikel umirujuća njega pružit će olakšanje osjetljivoj koži sklonoj crvenilu.
Pomno odabrani biljni kompleksi u proizvodima za njegu kože sklone crvenilu obnavljaju epidermu i štite od štetnih utjecaja okoline. Za osnovnu njegu koristite Kremu s peršinom za dnevnu i noćnu njegu. Bogata je prirodnim vitaminima A, C i B, flavonoidima, karite maslacem. Ublažava crvenilo lica i vidljivost kapilara, smanjuje pjege i ujednačava ten. Bogata krema s cvijetom pasiflore sadrži hladno prešano ulje sjemenki pasiflore.
Pasiflora, uzimana „iznutra“ u obliku tinkture ili čaja djeluje umirujuće kod stresa, nervoze, uznemirenosti, napetosti. Jednako tako će Bogata krema s cvijetom pasiflore umiriti osjetljivu kožu, intenzivno je hidratizirati i poboljšati teksturu i tonus kože. Za dodatnu njegu prije nanošenja kreme koristite nekoliko kapi Ulja noćurka koje je odlično za obnavljanje površinskog sloja kože i sprječavanje dehidracije.
Zbog svog sastava prirodnih ulja, ne začepljuje pore, pa je pogodno i za njegu suhe i za njegu masne, osjetljive ili oštećene kože. Tijelo i lice možete zaštititi i hidratantnim mlijekom Silky Sun koje sprječava nastajanje slobodnih radikala koji oštećuju kožu, štiti kožu od sunčevih zraka i opeklina te hrani, vlaži i umiruje.
Sve proizvode koje nanosite na kožu lica umasirajte nježnim pokretima. Svakako izbjegavajte grubo nanošenje bilo kojeg proizvoda jer ćete time izazvati nepoželjnu iritaciju.
Zaključak
Pojava crvenila kože nastaje nakon naleta krvi u krvne žile prilikom njihovog širenja. Uzroci širenja krvnih žila su razni, od tjelesne aktivnosti, nepravilne prehrane do emocionalnih stanja i vanjskih čimbenika na koje je teško utjecati.
Ako se stanje nikako ne popravlja izbjegavanjem svih navedenih čimbenika, obavezno potražite liječnički savjet. Ako to nije slučaj i crvenilo je prolazno, trebalo bi izbjegavati sve vanjske uzročnike (sunce, klima, vjetar) i njegovati kožu imajući na umu da stalno bude zaštićena od štetnih UV zraka, uvijek dovoljno nahranjena i hidratizirana.