Ceramidi Phospholipids, Sphingolipids

najvažniji strukturalni elementi stanične lipidne barijere kože

Iznutra

Izvana

obnavljanjem površinskog sloja kože štite kožu od gubitka vlage iz dubokih slojeva

Ako pažljivije proučite sastav hidratantnih krema i losiona za njegu kože koje koristite, vjerojatno ćete na popisu sastojaka naći i ceramide. Iako su kolagen i hijaluronska kiselina puno poznatiji, uloga ceramida itekako je važna za zdrav i mladolik izgled kože.

Zdrava i očuvana zaštitna funkcija kože po mnogima čini osnovu ljepote tena. Ljudska se koža sastoji od tri glavna sloja - epiderme, derme i hipoderme. Najdublji sloj epiderme ima dvije važne funkcije: blokira vanjske podražaje i održava vlažnost kože. U tom se sloju nalaze ceramidi - specifična skupina lipida koji ujedno čine i polovicu sastava rožnatog sloja naše kože.

Što su ceramidi?

Ceramidi su građeni od masnih kiselina koje se povezuju s drugim molekulama važnima za promicanje stanične funkcije, a naša koža ih prirodno stvara. Kako koža stari, ali i zbog izloženosti različitim utjecajima poput sunca, suhog ili onečišćenog zraka, ponekad i zbog neodgovarajuće njege razina ceramida se smanjuje.

Uslijed takvog “sloma” prirodne barijere, dolazi do oštećenja kože koja može postati gruba, suha, a javljaju se i bore koje su vidljivije kada je koža suha. Manjak ceramida može, osim toga, dovesti i do tipičnih problema na koži kao što su psorijaza, ekcemi, akne, dermatitisi.
Samo ime ceramide proizlazi iz latinske riječi cera, što znači vosak. Naime, radi se o voštanim masnim molekulama, odnosno lipidima, koji pomažu koži zadržati vlagu i posljedično održati normalan rad. Ceramidi koži pomažu da ostane hidratizirana, glatka i meka. Dakle, onakva kakvu svi želimo.

Po svojem su sastavu ceramidi su masnoća koja okružuje i štiti stanice kože od isušivanja. Tijekom godina razina ceramida opada. Između ostalog, to je jedan od razloga zbog čega naša koža kroz vrijeme vrlo često postaje suha, sklonija iritaciji i osjetljivosti, a nestankom materije koja vezuje sve građevne elemente posredno se to starenje počinje primjećivati na samoj površini: gubi se čvrstoća, javljaju se fine linije i bore.

Neki ceramide uspoređuju s fugama između pločica. Stanice naše epiderme su kao pločice, a fuge, odnosno ceramidi, su međustanični lipidi koji te pločice drže zajedno. Na taj način sprječavaju da se između njih stvaraju raspukline u koje bi ušla prljavština. Također, zahvaljujući fugama pločice ne puštaju vodu, baš kao što zahvaljujući ceramidima stanice ne gube vlagu.

Zašto u koži dolazi do premalo ceramida?

Ako je u koži premalo ceramida, kožna barijera će biti oštećena. Simptomi koji na to ukazuju su suhoća kože, ljuštenje, crvenilo, ekcemi, pa čak i akne. Ceramidi, kao dio kožne pregrade, pomažu štititi kožu od utjecaja okoline, onečišćenja, suhog zraka.

Prema nekim istraživanja već nakon dvadesete godine broj ceramida u koži počinje se smanjivati, no dobra je vijest što se adekvatnom i pravovremenom njegom oni mogu nadoknaditi. Kao što nikada nije prerano za kvalitetnu njegu kože, tako nikada nije prerano ni za uvođenje ceramida u dnevnu rutinu njege.

Ceramidi se mogu nadomjestiti putem dodataka prehrani i kozmetičkih proizvoda. Kako su ceramidi prirodno prisutni u svakoj koži, idealan su dodatak njezi svakog tipa i stanja kože, no konačan odabir seruma ili kreme ipak ponajviše ovisi o samoj formulaciji i drugim prisutnim sastojcima.

Dodavanje ceramida pomaže ponovno povećati broj lipida u koži i tako poboljšati prirodnu lipidnu kožnu pregradu. Koža uz pomoć dodataka brzo opet pronađe svoju ravnotežu, ponovno uspijeva zadržati vlagu, hidratizirana je i djeluje punije, napeto i mladoliko. Stanice postanu zdravije. Nadomještanje izgubljenih ceramida u koži ponovno će okrijepiti kožu te će ona izgledati hidratizirano, napeto, glatko i zdravo. Još jedna od brojnih pozitivnih strana ceramida jest i ta da se izuzetno dobro slažu s gotovo svim poznatim (i priznatim) aktivnim sastojcima kao što su peptidi, hijaluronska kiselina, poliglutaminska kiselina ili pak retinol.

Ceramidi i prehrana

Na tržištu ćete najčešće pronaći biljne ceramide. Dobivaju se iz batata, smeđe riže ili punozrnatih žitarica, kao što je pšenica. Ceramidi su definitivno jedan od najmoćnijih sastojaka protiv znakova starenja, a koži donose niz pozitivnih učinaka. Ceramidi se mogu pronaći u mnogim izvorima hrane poput pšenice, repe i riže.

Osim toga namirnice poput mlijeka, jaja i soje bogate su sfingolipidima koji pomažu u stvaranju više ceramida. Postoji nekoliko istraživanja koja potvrđuju poboljšanje hidratacije kože oralnim unosom ceramida, a među njima je i prehrana bogata proteinima, lisnatim zelenim povrćem i dobrim uljima poput kokosovog i avokadovog.

U kremi ili losionu ceramide je najbolje nanijeti nakon tuširanja ili kupke kako bi zaključali vlagu u koži. I redoviti piling jednom tjedno povećava učinkovitost ceramida, jer ujedno sprječava mrtve stanice kože da blokiraju apsorpciju ceramida iz preparata za njegu.

Zaključak

Osim što se uspoređuju s fugama između keramičkih pločica, lipidi u površinskom sloju kože poslagani u lamelarnoj formi – djeluju poput crijepa na krovu – ne dozvoljavaju gubitak vlage iz dubokih slojeva kože. Oštećenje površinskog sloja kože, bez obzira kako i zašto je do njega došlo, uzrokuje njihovo pucanje, koža gubi vlagu, postaje suha, zategnuta, osjetljiva. U NiKEL proizvodima ceramidi su dobiveni iz biljnih ulja i nalaze se u organiziranom liotropnom obliku tekućih kristala. Samo u takvom organiziranom obliku su djelotvorni. U vrlo kratkom roku obnovit će oštećenu hidrolipidnu barijeru kože i zaštititi kožu od iritacija i gubitka vlage iz dubokih slojeva.

Kao prirodni sastojak ceramidi su ugrađeni u brojne NiKEL proizvode.

Ovaj sastojak sadrže sljedeći proizvodi

BUDIMO U KONTAKTU!

ZA POSEBNE PONUDE I POPUSTE


Zahvaljujemo se na Vašoj prijavi.