bore
Bore na licu, bore na čelu, bore oko usana i bore na vratu nastaju starenjem kože koja postaje tanja i gubi svoju prirodnu elastičnost, kolagen i hijaluron.
Raspoznaju se kao jasne linije ili nabori na koži. Mlada koža ima pravilan raspored dermalnog tkiva i dovoljnu opskrbu kolagena i elastina. Kolagen i elastin zajedno pridonose ujednačenom tenu i čvrstoći kože.
Kako koža stari, gubi i hijaluronsku kiselinu. Gubitak hijaluronske kiseline znači smanjenje vezivne tvari oko stanica zbog koje nam koža izgleda zaglađeno. Starenjem se smanjuje proizvodnja kolagena, elastina, hijaluronske kiseline, pa se i struktura kože koja je do nedavno bila čvrsta i stabilna, počinje remetiti, ostavljajući mogućnost oštećivanja kože i nastanka bora.
Uz elastičnost, koža gubi i na tonusu i zbog svega toga su promjene na koži, koje nazivamo bore, sve vidljivije i brojnije. Kako bi kožu obogatili i povratili joj elastičnost, intenzivna njega kože pravilno odabranim proizvodima za njegu kože lica i kože tijela bi trebala postati svakodnevna rutina.
Bore nastaju starenjem kože, genetskim utjecajem, nepravilnom prehranom, načinom života i raznim drugim čimbenicima. Najvidljivije su na koži lica jer je to mjesto koje je najizloženije na tijelu, odnosno nije (ili je rijetko) prekriveno odjećom kao ostatak tijela.
Koža lica zato je najosjetljivija i zahtijeva najveću njegu i pažnju. Uz starenje, koža gubi svoju elastičnost, a uz utjecaj raznih vanjskih faktora poput UVA i UVB zraka i zagađenja, postaje tanja i manje vlažna te tako izloženija raznim utjecajima od kojih neka loše djeluju na nju.
Kada se bore počinju pojavljivati?
Bore se mogu primijetiti oko očiju, oko usana, na čelu i na vratu. Pojava prvih bora počinje već od 25. godine života, a uz redovito čišćenje i odgovarajuću njegu s hidratizirajućim učinkom može se smanjiti nastanak novih ili barem ublažiti vidljivost postojećih bora na licu, bora na vratu ili bora na dekolteu.
Na promjene koje nepovoljno utječu na kožu lica, bore oko usana, očiju, bore na vratu ili dekolteu potrebno je djelovati tako da se koža zaštiti korištenjem preparata koji djeluju na regeneraciju i obnovu kože kako bi joj povratili elastičnost, čvrstoću i sjaj.
Najvažniji tretmani za ublažavanje i sprečavanje nastanka bora su čišćenje kože i njena intenzivna njega te pravilna prehrana.
Odgovarajućim postupcima kao što su:
- izbjegavanje stresa,
- dovoljna količina sna i odmora,
- izbjegavanje naglih gubitaka težine,
- izbjegavanje konzumiranja alkohola i nikotina
Sve što smo nabrojali može doprinijeti smanjenju nastanka bora jer se tako zapravo u tijelo ne unose štetne tvari i cjelokupni organizam nije pod njihovim utjecajem. Iznimna i odgovarajuća njega kože bi trebala biti rutina u svakodnevnim aktivnostima.
Zašto nastaju bore?
Bore nastaju prirodnim procesom starenja koje je nezaustavljiv. Naša koža stari, gubi svoju elastičnost i postaje tanja. Najvrijednije stanice naše kože su epidermalne matične stanice. One su odgovorne za samo obnavljanje kože. S godinama se njihov broj i učinkovitost smanjuje.
Smanjenjem proizvodnje kolagena, koje nastaje zbog prirodnog procesa starenja, remeti se struktura dermalnog tkiva i koža poprima vidljive promjene u obliku bora. Prve bore se najčešće javljaju oko usana i oko očiju i izgledaju kao linije. Tada se počinju pojavljivati na čelu i između obrva.
Bore na čelu i između obrva između ostalog nastaju i zbog mimike lica. Kasnije se sve sitne borice produbljuju. Bore oko očiju najčešće nastaju tako da se prvo pojavljuju male, sitne bore, zvane bore smijalice, a bore između nosa i usana nazivaju se nazolabijalne bore.
Izloženost vanjskim uvjetima dodatno utječe na pojavu bora i njihovu vidljivost. Bore na licu i općenito koži tijela osim svega navedenog uvijek su i pokazatelji dehidracije kože, usporenog metabolizma i procesa regeneracije kože. Ti procesi dovode do opadajućeg stvaranja lipida, novih stanica kože, smanjuje se znojenje, ali i cirkuliranje kapilarnih žila.
Sve to dovodi do usporavanja i nemogućnosti kože da povrati svoju elastičnost i spriječi pojavljivanje bora. Koža postaje dehidrirana, neujednačena, osjetljiva na promjene. Ako je koža dehidrirana, njezin površinski zaštitni sloj slabi što dovodi do gubitka vode iz dubljih slojeva. Za nastajanje bora osim prirodnog procesa starenja zaslužni su i drugi faktori. Zovemo ih vanjskim čimbenicima. To su najčešće sunce i UV zrake, nikotin, stres, bolesti, prehrana, alkohol i nepravilna njega.
Kako njegovati bore?
Za njegu bora najvažnije je čišćenje kože i korištenje proizvoda koje potiču regeneraciju kože, hidriranje i korištenje onih proizvoda koji pomažu u zadržavanju vlage. Čišćenjem kože kao prvim korakom ka zdravoj i lijepoj koži, uklanjamo sve nečistoće koje prodiru ispod površine kože i začepljuju pore.
Iznimno je važno svakodnevno uklanjanje odnosno skidanje šminke s odgovarajućim proizvodima koji ne isušuju kožu. Zatim je, kao drugi korak iznimno važno hidratizirati kožu. Prije izlaganja sunčevoj svjetlosti, bez obzira o kojem se godišnjem dobu radi, kožu treba obavezno zaštititi proizvodima koji štite od UVA i UVB zraka.
To je iznimno važno jer dodatno isušivanje kože koje nastaje pod utjecajem sunčevih zraka samo ubrzava proces starenja kože i isušivanja kože. Zadržavanjem vlage u koži onemogućujemo stvaranje bora, kože ostaje sjajna i čvrsta.
U tome Vam, osim kvalitetnih proizvoda za njegu kože, može pomoći i zaštita u obliku šešira, raznih marama i prekrivala za glavu i lice. Uz redovitu i pravovremenu njegu kože lica preporučljivo je i masirati kožu lica te tako potaknuti protok krvi i stvaranje kolagena. Sve to održat će kožu elastičnom. Nikako nemojte izostaviti i redovitu regeneraciju kože pilingom koji uklanja mrtve stanice kože i osigurava obnovu. Piling možete i sami napraviti uz nekoliko jednostavnih i svima dostupnih sastojaka koje najčešće možete naći i u vlastitoj kuhinji.
Kako ublažiti nastanak bora?
Kako bi bore bile manje uočljive te kako bi Vaša koža i dalje imala sjaj i potrebnu vlažnost, svakodnevna njega lica već od 25. godine (kad se pojavljuju prve male borice) je neophodna.
Korištenje proizvoda koji u sebi sadržavaju aktivne sastojke za obnavljanje stanica kože, hijaluronsku kiselinu, kao i redovita intenzivna njega, trebala bi postati svakodnevna rutina. Jednako tako, potrebna je intenzivna zaštita kože sa zaštitnim faktorima UVA i UVB. Nije nevažna ni promjena životnog stila, s naglaskom na promjenu prehrane. Neka Vaša prehrana obiluje voćem, povrćem, ribom i orašastim plodovima. Na taj način u organizam ćete antioksidanse koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala koji štete kože.
Antioksidansi su odličan saveznik u zdravlju cijelog organizma, izvrstan pomagač u borbi protiv starenja organizma, pa tako i kože. Svakodnevnim unosom dovoljne količine vode osiguravate i druge dobrobiti za svoje tijelo, a koža će Vam biti zahvalna. Pokušajte izbjegavati nikotin i masnu prehranu. I, naravno, postoji nešto što se u engleskom govornom području zove „beauty sleep“ – dovoljno sna ultimativni je zahtjev za zdravlje, ljepotu i svjež izgled kože.
Zaključak
Bore su prirodna pojava uzrokovana nezaustavljivim procesom starenja. Ne brinite ako na svojoj koži primijetite koju boru ili boricu. Nemojte ih ignorirati, obratite pažnju na njih i osigurajte svojoj koži najbolju moguću njegu. Birajte kvalitetnu kozmetiku s prirodnim sastojcima. Uz pravilnu i redovitu njegu, uravnoteženu prehranu i dobre životne navike, izbjegavanje svih štetnih utjecaja koji pogoduju starenju i nastanku novih bora – učinak neće izostati.