Bor Pinus silvestris

jača mikrocirkulaciju, podiže raspoloženje kod umora i slabosti

Iznutra

Izvana

pozitivno djeluje na vene i kapilare, pomaže kod bolova u mišićima, zglobovima i stopalima

Bor je jedno od najstarijih živućih biljaka na svijetu. Dokazuju to i brojni arheološki nalazi i pronađeni fosili iz razdoblja krede. Zbog svoje izdržljivosti, spremno se prilagodio mnogim uvjetima i preživio i najsuroviju klimu.

Bor, latinskog naziva Pinus silvestris – Pinaceae, nalazimo najčešće na pješčanim tlima s dosta vapna, u ravnicama i niskim brdima. Cvate od travnja do svibnja, a beru se pupoljci i iglice. Bor uspijeva i u nizinama i u planinama.

Velika dugovječnost bora

Bor ima izrazito dugi vijek, pa može preživjeti i do 500 godina, a zbog laganih sjemenki i peludi raznosio se vjetrom diljem svijeta. Poznato je da su se na nekim dijelovima svijeta neke vrste bora održale i do osam tisuća godina. Kasnijim uzgojem vrste su se značajno promijenile, no povezanost se može dokazati usporedbom smole. Smola bora sadrži eterično ulje, gorke tvari, vitamin C, šećer i karoten. U kori je oko 25 do 50 % treslovine i flavonskih spojeva koji djeluju kao tonik, a katran, koji se primjenjuje kod kožnih bolesti, ima antimikrobno i antiseptično djelovanje. Povijest upotrebe bora seže sve do starih američkih Indijanaca, koji su u ležajeve stavljali iglice, kako bi otjerali uši i buhe, dok su Egipćani kuhali češere.

Stoljećima najtraženija biljka 

Zahvaljujući svojim esencijalnim uljima, bor je stoljećima bio jedna od najtraženijih ljekovitih biljaka. Već su i stari Rimljani smatrali bor svetim drvetom koje je povezano s njihovim vjerovanjem u nebo i zemlju. I danas se bor koristi za liječenje raznih bolesti. Bor se najviše primjenjuje kod proizvodnje terpentinskog ulja koje se dobiva iz smole stabla pomoću parne destilacije. Koristi se, primjerice, za proizvodnju kreme za cipele ili kao razrjeđivač za boje i otapala.

Prije četiri tisuće godina Egipćani su koristili svoje znanje za destilaciju borove smole i proizveli terpentinsko ulje na svojim ložištima. To su ulje koristili u mumificiranju.

Bor, općenito, nije za unutrašnju upotrebu jer jako nadražuje bubrege. U iglicama bora ima puno vitamina C. Osušene iglice, zadržavaju vrijednost najdulje godinu dana. Bor ima jače ljekovito djelovanje od smreke. Njegovo esencijalno ulje čini bor poželjnom ljekovitom biljkom.

Borove iglice bogate vitaminom C 

Bor ima veoma raširenu upotrebu zbog ljekovitosti svojih iglica, ali i aromatičnosti smole. Koristi se kod respiratornih bolesti, ozljeda mišića, opekotina, bolova u leđima i reumatizma, jer potiče cirkulaciju krvi. Kupke su pogodne za kožne bolesti, jer esencijalna ulja suzbijaju svrbež i upalu. U slučaju prehlade ili kroničnog bronhitisa, ulje iglica bora čisti dišne putove i podržava uklanjanje sekreta.

Borove iglice i mladi izdanci posebno su u proljeće bogati vitaminom C, pa se tada i skupljaju za pripremu čaja. Koriste se svježe. Čaj se priprema tako da se borove iglice usitne i poliju vrućom vodom. Napitak treba piti bez šećera. Tradicionalno se od borovih iglica radi i sirup protiv kašlja ili za ublažavanje tegoba dišnog sustava. Kada je u pitanju ljekovitost borovih iglica, vitaminu C možemo pridružiti još jedan slavni vitamin, a to je vitamin A. Borove iglice sadrže visoke koncentracije vitamina A i karotenoida koji djeluju kao antioksidansi. To znači da blagotvorno djeluju na zdravlje očiju, pa se zato posebno preporučuju ljudima starije životne dobi zbog njihovih učestalih problema s vidom.

Važnost vitamina A

Vitamin A iz borovih iglica djeluje blagotvorno i na zdravlje kože. Njegova antioksidativna svojstva uništavaju štetne slobodne radikale i ubrzavaju regeneraciju stanica kože. Tako korištenjem proizvoda od borovih iglica možete pospješiti liječenje ožiljaka od akni, a i usporiti nastanak bora. Najveći značaj ima eterično ulje koje se dobiva vodenom destilacijom. Snažnog je i intenzivnog smolastog mirisa, a djeluje smirujuće i antiinfektivno. Pokretač je nadbubrežne žlijezde, a koristi se i za inhalaciju kod tegoba dišnog sustava ili za masažu kod problema s artritisom i reumom.

Drvo stabla bogato je smolom, koja curi kad se drvo duboko zareže, pa je ljudi skupljaju i prave od nje terpentin, kolofonij, katran topljiv u alkoholu i u uljima.

Bor iz porodice borovki (Pinaceae) raste uglavnom u Kanadi, srednjoj i sjevernoj Europi, Sjevernoj Americi i Sibiru. Bor je poznat po svojim antiseptičkim i antibakterijskim svojstvima. Dezinficira i neutralizira neugodne mirise, a i djelotvoran je protiv insekata.

Bor je prikladan za tretiranje manjih rana i djeluje protiv prejakog znojenja. Ublažava bolove u mišićima i reumu, a njegovo ulje je omiljeno ulje za saunu.
U aromaterapiji iglice bora jačaju živce. Sprječavaju iscrpljenost i nesanicu, jačaju samopouzdanje i izdržljivost. Udisanje para od iglica korisno je kod astme, bronhitisa, kašlja i upale grla. Čaj od češera pročišćava krv, ali mora biti blag. Za vanjsku upotrebu valja zakuhati svježe pupoljke u vodi. Para koja s pritom razvija djelotvorna je kod začepljenja nosne šupljine i ispiranja grla.

Upotreba u kozmetičkoj industriji 

U kozmetičkoj industriji najviše se koristi prah od nitrida bora, koji je heksagonalni kristal. Paralelna kristalna maska šesterokutnog kristala ima dobro svojstvo klizanja, što kozmetiku čini mekom i glatkom, poput svile. Ulje bora ima široku primjenu.

Između ostalog, koristi se kao sredstvo protiv starenja, a pogodno je i za trajnu njegu kose. Esencija borovine je učinkovit lijek za poboljšanje stanja kose. Dodaje se u proizvode za njegu kose - jača oslabljenu i lomljivu kosu, ublažava gubitak kose, liječi razdvojene krajeve te pomaže kod ćelavosti i prhuti. Eterično ulje bora u kozmetičkim pripravcima zahvaljujući proizvodnji kolagena, izglađuje bore, smanjuje nadutost, uklanja osipe i pigmentacije, vraća koži tonus kože te štiti od štetnih utjecaja vanjskog okoliša. Brojna su ljekovita svojstva bora, pomažu kod infekcija dišnih putova, prehlade, kašlja, bronhitisa.

Zaključak 

Kao aktivan prirodni sastojak bor je zastupljen i u NiKEL kozmetici zato što jača mikrocirkulaciju i podiže raspoloženje. Eterično ulje bora sadrži bornil-acetat, alfa i beta pinen, kamfor. Oduvijek se plućnim bolesnicima preporučivao oporavak u crnogoričnim šumama. Ugodan zimski miris u svom domu možete postići uz eterično ulje Nikel Zimska bajka. Među proizvodima NiKEL kozmetike posebno se ističe Zimska bajka, ulje za njegu i masažu, kombinacija divlje ruže, esencije naranče, grejpa i iglica bora. Stopostotno prirodno ulje Zimska bajka savršen je spoj dragocjenih sastojaka, bogato skupocjenim uljima i esencijama. Nekoliko kapi ovog koncentrata nanesenog na tijelo očarat će sva vaša osjetila, pružiti vam užitak i potpunu relaksaciju. Ovo ulje štiti od isušivanja, boranja, ožiljaka i strija te za svakodnevnu njegu i masažu. Postoji još jedna, tiha, ali ne manje važna i ljekovita moć stabla bora. Vjeruje se, naime, da bor osigurava blisku vezu s dušom, pomaže protiv tuge i melankolije i daje osjećaj sigurnosti.

Ovaj sastojak sadrže sljedeći proizvodi

BUDIMO U KONTAKTU!

ZA POSEBNE PONUDE I POPUSTE


Zahvaljujemo se na Vašoj prijavi.