Argan Argania spinosa

Arganovo ulje koristi se i u medicini. Konzumacija ulja pomaže se u postizanju ravnoteže razine kolesterola, s čime se sprječava nastanak arterioskleroze. Osim toga, arganovo ulje sadrži organske spojeve koji povećavaju učinkovitu probavu jer djeluju na razinu pepsina u želucu.

Iznutra

Izvana

Pomlađuje stanice kože, daje koži elastičnost, usporava starenje kože i nastanak bora, obnavljajuće djeluje na suhu i dehidriranu kožu

Zanimljivosti

U srcu pustinje - u Sjevernoj Africi u jugozapadnom dijelu Maroka raste drvo argan – fantastičan izvor vitalnosti! Zbog iznimne kvalitete i dobrobiti UNESCO je 1998. godine šume argana proglasio svjetskom prirodnom baštinom.

Domaći stanovnici prozvali su ga „drvo života“ jer je ono u prošlosti ljudima zaista bilo od životne važnosti - pružalo im je zaštitu od teških klimatskih uvjeta. Danas se ulje argana, koje se još zove i marokansko ulje, smatra jednim od najznačajnijih prirodnih sastojaka za njegu kože, posebno njegu protiv bora i zadržavanje mladolikog izgleda kože, te njegu kose. Zanimljivo je da je arganovo ulje jedno od najrjeđih na svijetu.

Povijest argana

Drvo argana je veliko i pruža mnoge blagodati za koje se znalo već u antičko doba. Marokanci su od davnina ulje dobiveno od plodova argana koristili kao sredstvo za ovlaživanje kože i balzam za kosu. U 16. stoljeću afrički istražitelj Leo Africanus putovao je kroz Maroko, uočio upotrebu tog ulja među lokalnim stanovništvom i shvatio njegovu vrijednost. Vrlo brzo nakon toga arganovo ili marokansko ulje se našlo u Europi. Doticaj s ovim vrijednim i skupim uljem imali su samo imućni ljudi, a ni danas arganovo ulje nije jeftino.

Drvo argana potječe iz sela Argana u marokanskom gradu Agadir te se može naći samo tamo. Nigdje drugdje na svijetu nema tog čudesnog drveta. Drvo po sebi ima trnje i uvijek je zeleno. Vrlo je otporno na sušu i na visoke temperature te može narasti do deset metara visine. Zbog vrlo razvijenog i razgranatog korijenskog sustava može živjeti od 150 do 200 godina. Neki izvori tvrde da ima sposobnost samoobnavljanja i da nakon sedam godina uginulo drvo može ponovno oživjeti. Zato ga još i nazivaju drvom života jer simbolizira izdržljivost i strpljivost.

Drvo ima mesnate plodove koji su bili meta lokalnih koza. Koze su jele samo plodove, a za sobom su ostavljale orahe koji sadrže jezgre iz kojih se dobiva serum ljepote – arganovo ulje. Navodno je postupak dobivanja ulja sasvim slučajno otkrio jedan seljak. Iz čiste radoznalosti on je sakupio ostatke arganovih plodova koje koze nisu pojele i razbio ljuske. Kada je razbio ljuske naišao je na jezgru koju je samljeo i dobio je ulje. Koze, naime, mogu probaviti samo vanjsku mekanu ovojnicu, sličnu maslini, a tvrdu košticu s jezgrom u sredini ne mogu. I tako je, slučajno otkriće proizvodnje arganova ulja još dugo bio jedini način proizvodnje tog visokovrijednog ulja.

Danas se koštice više ne sakupljaju tom metodom nego se plodovi drva argana beru. Proizvodnju ulja isključivo provode udruge žena. Proces dobivanja je dugotrajan i težak – arganovi oraščići se beru, razbijaju kamenom i melju, a dobivena pasta (amlou) se gnječi ručno kako bi se dobilo ulje. Za jednu litru arganovog ulja potrebno je oko stotinu kilograma svježih plodova, pa stoga ne čudi da je i cijena litre ulja jako visoka.

Za što se koristi argan?

Osim korištenja jezgre ploda za proizvodnju ulja, argan se koristi kao gorivo, hrana i za svakodnevnu njegu kože. Amlou, smjesa dobivena mljevenjem, servira se za doručak uz dodatak zaslađivača i jede kao namaz za kruh, dok se drvo i olupina oraščića koriste za ogrjev. Kućanstva koja sama izrađuju arganovo ulje obično to ulje koriste i za kuhanje. Arganovo ulje može se dodavati preljevima ili juhama, odlično je u kombinaciji s povrćem, ribama i različitim vrstama mesa, a koristiti ga možemo i za pripremu deserta.

Arganovo ulje pruža koži zaštitu u svim klimatskim uvjetima, djeluje blago i učinkovito kod raznih kožnih problema, koristi se i za njegu osjetljive dječje kože. Upotrebljava se pri zacjeljivanju ekcema, njezi strija tijekom trudnoće, kao i za masažu. Ulje se vrlo brzo upija i ne ostavlja mastan trag.

Što se tiče sastava ulje je iznimno bogato jer sadrži vrlo visoke količine nezasićenih masnih kiselina, uključujući i linoleinsku kiselinu, koja štiti i regenerira kožu. Pogodno djeluje na vraćanju osnovne ravnoteže vode i lipida u hidrolipidnom sloju kože, što znači da zaustavlja isušivanje kože i gubitak elastičnosti što doprinosi sprečavanju nastanka bora, a koža postaje mekša i zategnutija.

Arganovo ulje sadrži i visoki postotak vitamina E za kojeg je poznato da djeluje kao najsnažniji biološki antioksidans koji neutralizira slobodne radikale. Osim toga, vitamin E usporava proces starenja kože jer povoljno djeluje i štiti stanične membrane od gubitka elastičnosti i pomaže u regeneraciji oštećene kože.

Ako se kombinira s biljnim i eteričnim uljima sličnog djelovanja, mogu se dobiti vrlo učinkovite mješavine koje djeluju na smanjivanje bora i ožiljaka. Iznimno je važno imati na umu da prirodna, nerafinirana ulja poput argana, pružaju željeni rezultat koji traje dulje.

Arganovo ulje u medicini

Arganovo ulje koristi se i u medicini. Konzumacija ulja pomaže se u postizanju ravnoteže razine kolesterola. Osim toga, arganovo ulje sadrži organske spojeve koji povećavaju učinkovitu probavu jer djeluju na razinu pepsina u želucu. 

Redovita upotreba arganovog ulja utječe i na metaboličke promjene i smanjuje rizik od šećerne bolesti. Arganovo ulje smanjuje štetne učinke ugljikohidrata i pomaže nam održati zdrav metabolizam te smanjuje rizik za nastanak kardiovaskularnih bolesti.

Ekološkim načinom ekstrakcije iz pogače nakon cijeđenja te iz listova argana izoliraju se polifenoli koji se otapaju u arganovom ulju. Takva sirovina ima 100 puta veću koncentraciju polifenola od klasičnog ulja argana. Njegova je namjena, osim “anti-age” i kozmetike za suhu kožu, i primjena kod masne kože i akni te u proizvodima za sunčanje, upravo zbog visokog sadržaja polifenola.

Arganovo ulje je osim visoke učinkovitosti za suhu kožu jako učinkovito i za masnu kožu. Ne začepljuje pore i vrlo se brzo upija, pa neće ostaviti sjajan trag kada se nanese na kožu. Ako ga koristite kao dnevnu njegu, nabolje je prvo nanijeti odgovarajući hidrolat na lice i namazati ulje dok se koža još nije sasvim posušila. Tako se na lice nanosi „krema“ i koža istovremeno dobiva i masnu i vodenu fazu. Argan možete koristiti za cijeli niz kožnih poteškoća, kao i u raznovrsnoj njezi kože. Osim spomenutog djelovanja protiv bora, te kod zacjeljivanja ožiljaka, može se koristiti za već spomenutu njegu masne kože, kod pojave i prevencije strija, za jačanje noktiju i za jačanje kose i zaštite od pucanja, ali i za sjaj kose, za njegu kožnih problema uzrokovanih iritacijama i upalama, te za njegu ekcema i stanja poput psorijaze. S obzirom na visoku kvalitetu i iznimnu učinkovitost arganovo ulje se koristi i za njegu osjetljive dječje kože. Umiruje dermatitis, može pomoću pri uklanjanju staračkih pjega i ožiljaka.

Zaključak

Sve dobrobiti arganova ulja iskoštene su u NiKEL proizvodima za ljepotu i njegu. Arganovo ulje pomlađuje stanice kože, daje koži elastičnost, usporava starenje kože i nastanak bora, djeluje obnavljajuće na suhu i dehidriranu kožu.

U NiKEL kozmetici arganovo ulje se nalazi u mnogim proizvodima za njegu kože kao što su to kreme protiv bora i serumi, npr. NiKEL kreme za noćnu njegu, eliksiri poput NiKEL PRIVÉ Elixir i NiKEL PRIVÉ Cream, također i u NiKELNUTRIS bogatoj hranjivoj kremi za intenzivnu njegu suhe i osjetljive kože. Stoljećima poznato kao eliksir ljepote arganovo ulje zauzima važno mjesto u NiKEL proizvodima za ljepotu i zdravlje kože.

Ovaj sastojak sadrže sljedeći proizvodi

BUDIMO U KONTAKTU!

ZA POSEBNE PONUDE I POPUSTE


Zahvaljujemo se na Vašoj prijavi.